TAŞLI'DAN BAŞKAN TURAN’A ÇAĞRI TAŞLI'DAN BAŞKAN TURAN’A ÇAĞRI

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Değerli Tire Halkı, Yeni yılın başlangıcı hepimize yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni heyecanlar sunuyor. 2024 yılında, Tire'nin daha parlak bir geleceğe doğru ilerlemesine katkı sunmak için aday adaylığımı koymuş olmaktan büyük onur ve heyecan duyuyorum. Bugün sizlere kısaca bir değerlendirme yapmak ve yeni yıl mesajımı iletmek istiyorum.
2023, özgürlüğümüzün ve birliğimizi teminatı Cumhuriyetimizin 100. yılı olması itibariyle çok özel bir yıldı. Cumhuriyetin ilke ve değerlerinin önemini çok daha iyi anladık. Bu güzel döneme tanıklık etmenin haklı gururunu yaşadık. Ancak ne yazık ki 2023 yılı ekonomik sorunlar, 6 Şubat depremleri, orman yangınları, maden göçükleriyle hepimiz için zor bir yıl oldu. 2023 yılının son günlerin de tekrar gündemimize oturan terörle kaybettiğimiz vatan evlatları yüreğimizi yaktı. Bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Onların kahramanlıkları milletimiz için daima bir onur ve minnet kaynağı olacak.
Uygulanan ekonomi politikaları ile Türk lirasına olan güvenin yok olması, enflasyonun artması, işçi, memur emekli, işsiz, dar gelirli vatandaşlarımızın yaşam şartlarını daha da ağırlaştırdı. Çiftçinin plansız ve kendi başına üretime terk edilmesi, esnafımızın artan maliyetlerin altında ezilmesi, büyük zincir marketlerle haksız rekabet içinde kalması toplumsal mutsuzluğu arttırdı. İsrail’in Gazze halkına uyguladığı zulüm savaşın yıkıcılığına bir kez daha tanıklık etmemize sebep oldu. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerinin önemini bir kez daha anladık.
Tire’deki durumu da kısaca değerlendirmek isterim. İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanımız Sayın Tunç Soyer’in sunduğu desteklerle Tire’de pek çok alanda önemli gelişmeler kaydettik. “Süt kuzusu” projesi ile başka bir tarımın mümkün olduğunu hep birlikte gördük. Sağlıklı süt üretimini ve iklimle uyumlu küçükbaş hayvancılığını destekledik. Belediyeye ait tarım alanlarında tarımsal üretime başlandı. Orta Park Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na yakışır biçimde yeniden düzenlendi. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla şehrimize yeni bir mezbaha açıldı. Ve Eshot otobüs seferlerini arttırma girişimlerimiz olumlu sonuçlandı ve ek seferler başladı.
Bu güzel gelişmelerden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi olarak gururluyuz. Önümüzdeki dönemde de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yakın ilişkilerimizi sürdürerek bu projeleri geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle tarımın geliştirilmesine odaklanacağız. Belediyeye ait tarım alanlarında şu an buğday, mısır üretime öncelik veriliyor. Öncelikli hedefim bu alanlarda sera faaliyetlerini de hayata geçirmektedir. Yine daha az suya ihtiyaç duyan endüstriyel bitkilerin bu alanlarda yetiştirilmesi için çiftçiyi teşvik eden iklim dostu ve düşük maaliyetli çözümler sunmak amacındayım.
Diğer projelerim de mevcut belediye hizmetlerinin iyileştirilmesine odaklanacaktır. Tire’nin çok ciddi sorunlarına karşı Tire Belediyesi’nin bir çözüm üretmediğini her şeyden önce bir Tireli, sonra da bir mühendis olarak üzülerek görmekteyim. Yılladır çözülmeyen otopark sorunu, yağmur sonrası yolların göl olması, bazı mahallelerde kaldırımlarda yürümenin dahi imkânsız hale gelmesi karşılaştığımız alt yapı sorunlarından sadece birkaçı. Kent Konseyi’nin hizmete geçirilmemesi, belediyenin önceki döneme ait hesap dökümünün yapılmaması şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışından uzaklaştığını gösteren başlıca tespitlerimizdir.  Bu sorunları çözmek, Deprem dirençli kent projesi ile de Tireliler’in güvenle ve sağlıkla yaşayacakları bir yönetim kurmak amacındayım.
2024 yılı dilerim  hep birlikte kapsamlı projelere imza attığımız, şehrimizi hem sosyal hem kültürel hem de ekonomik anlamda daha ileri taşıyacağımız bir belediyeciliğin başlangıcı olsun. Yeni yılın hepiniz için sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu olmasını temenni ederim.

Editör: Tutku İç