İzmir'in yıllardır tartışılan 'çöp' sorunu için İzmir Büyükşehir Belediyesi önemli bir adım atmış ve Küçük Menderes havzasındaki çöp sorununu gidermek için Ödemiş'te yapımı tamamlanan katı atık bertaraf tesisin ardından 45 milyon 590 bin TL'ye Tire'de de bir tesis yapılması için düğmeye basmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de AK Parti ile Cumhuriyet Halk Partili isimler arasında sık sık tartışmalara neden olan tesisin, 'İkinci sınıf düzenli depolama alanı' için yer seçimini gerçekleştirilirken, İzmir Güney-1 bölgesinde bulunan Tire Karateke Mahallesi'nde yeni bir katı atık tesisi kurulumu için harekete geçilmiş ve alan ile ilgili önemli bir adım atılmıştı.

Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nden çıkacak bakiye atıkların düzenli depolama suretiyle bertarafı amacıyla 280 bin 436 metrekarelik alana yapılması planlanan “Tire II. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi” ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nihai kararını açıkladı.

10 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİLEBİLİR

Projeyi masaya yatıran bakanlığın İnceleme Değerlendirme Komisyonu tanıtım dosyasının son halini ilan etti. Proje ile ilgili itirazlar ve görüşler 10 gün içinde bakanlığına iletilebilir.

Bakanlığın duyurusunda “İzmir ili Tire, ilcesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Tire II. Sınıf Düzenli Depolama Tesisİ projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği'nin 14.Maddesi (1) no'lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na veya İZMİR Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” İfadeleri yer aldı.

KISMEN TARIM ARAZİNDE

Proje tanıtım dosyasına yer alan bilgilere göre tesisin kurulmak istendiği proje alanı İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda “Katı Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesisi”, “Tarım Arazisi” ve “Çayır-Mera” sınırları içerisinde yer alıyor.

BAŞKAN DURAN ‘GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ’ İSTEMİŞTİ

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran geçtiğimiz yılın Mayıs ayı İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında proje yerinin gözden geçirilmesini istemişti. Duran meclis konuşmasında  “Öncelikle bölgemizde, ülkemizde örnek teşkil eden bu çevreci proje için büyükşehire teşekkür ederiz. Bölgemizdeki 5 ilçenin katı atıklarının bir merkezde enerjiye dönüşmesi büyük bir kamusal fayda sağlamaktadır. Bu konuda bölge insanlarımız adına çok teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte ilçemiz Tire’nin, Ödemiş ilçemize olan mesafe uzaklığı dikkate alınarak bu proje kapsamında bu enerji üretilecek olan tesisin neticesinde ortaya çıkacak olan bir nevi atıkların, ilçemizde depolanmasının nakliye masrafının da dikkate alınarak bir daha gözden geçirilmesini saygılarımızla rica ediyoruz. Bununla birlikte sizde uygun görürseniz burada çıkacak olan atıkların tarımsal manada bir gübre şekline dönüştürülebilirliği de gözden geçirilmesinde fayda görüyoruz. Büyükşehri belediyemizin ilçe belediyemizden talep etmiş olduğu imar durumuyla ilgili belgede ilçe belediyemizden aktı atıkların transfer noktası yani küçük araçların büyükşehirin büyük araçlarına çöpleri transfer edeceği bir tesis için ve ayrıyeten bir park yapımıyla ilgili imar durumu sorulmuştu. Kanuna uygun olan bu talebi ilçe belediyesi olarak biz yerine getirdik ve verdik. Şehrimizin tamamında partiler üstü olarak bu 5 ilçenin atıklarının enerjiye çevrildikten sonra kalan kısmının sadece ilçemizde depolanması büyük bir reaksiyon yaratmaktadır. Eğer uygun görülürse ilçemizin dinamikleri de dikkate alınarak bu bahsettiğim ekonomik durumlar da dikkate alınarak maddenin gündemde kalmasını ya da komisyon gündeminde kalmasını bir daha gözden geçirilmesini arz ederim” demişti.