CHP İlçe Başkanı Nejat Bozkurt, “20.277 oy aldık ancak biz en az 25 bin oy hedefliyorduk. 14 Mayıs’ta bizden giden oylar, 28 Mayıs’ta ger gelecek” iddiasında bulundu.

 2018 milletvekili seçimlerinde Tire’de AK Parti, 19 bin 126 oy alarak, yüzde 34,45’lik oranla birinci parti olmuş, CHP’yi geride bırakmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi, 14 Mayıs’taki seçimlerde, 2018’de oluşan 75 oyluk farkı kapattığı gibi 2.851 oy fark atarak yeniden birinci parti oldu. CHP Tire İlçe Başkanı Nejat Bozkurt, bu başarıyı bir takım çalışmasına borçlu olduklarını söylerken, yine de aldıkları oyun beklentilerinin altında kaldığını itiraf etti. Başkan Bozkurt, “En az 25 bin oy bekledik. Ancak bir zamanlar birlikte siyaset yaptığımız kişilerin partilerine bizden çok oy gitti. 28 nisan’daki Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda o oyların yuvaya döneceğine inanıyorum” dedi.

AK PARTİ, ALGI YARATMA KONUSUNDA BAŞARILI OLDU!

14 Mayıs seçimleri öncesi parti örgütündeki herkesin olağanüstü bir gayretle çalıştığını belirten İlçe Başkanı Nejat Bozkurt, “Bu başarıda ben değil, biz varız” dedi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Oy sayımızı az da olsa artırdık ancak AK Parti’yi açık aça geçtik. Partimizdeki herkesin bu başarıda payı olduğunu, herkesin büyük katkı koyduğunu söylemek istiyoruz. Birlik içinde çalıştık. Ancak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajları, Cumhuriyet Halk Partisi’nin politikaları seçmene kısmen iletildi, kısmen iletilemedi. Seçimlerde projeler, yapılacak işler pek dikkate alınmıyor ama basit konularda yaratılan algılar işe yarıyor. Algı yaratma konusunda Tire’de de AK Parti’nin başarılı olduğunu düşünüyorum.”

BİZDEN KOPUP GİDEN OYLAR YUVAYA DÖNECEK

Cumhuriyet Halk Partisi Tire Örgütü’nün 14 Mayıs’ta en az 25 bin oyu hedeflediğini belirten İlçe Başkanı Nejat Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 bin 277 oy aldık ancak oyumuzun bu rakamın çok üstünde olması gerekirdi. En az yüzde 25 daha yukarısını bekliyorduk. Bizi böyle yüksek oy beklentisine sevk eden sebep neydi? Cumhuriyet Halk Partisi’nden oy alan belli bir parti grupları var. Geçmişte bizimle siyaset yapmış arkadaşlar, şimdi yeni partilerinde yarıştılar. Bizim oylarımızın bir kısmının onlara gittiğini görüyoruz. Haliyle bizim payımıza düşen oy, beklentilerimizin altında kaldı. 25 bin oy hedefini aşacağımızı umuyorduk. 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda, 14 Mayıs’ta bizden giden oyların partimize, daha doğrusu Kemal Kılıçdaroğlu’na geleceğine, oyların yuvaya döneceğine inanıyorum.”

YEREL İKTİDARIN DA OYLARI AZALDI

Tire’de yerelde iktidar olan İYİ Parti’nin de 14 Mayıs’taki oylarının azaldığı görüldü. 1018’de 10 bin 491 oyla yüzde 18,73’lük oran yakalayan İYİ Parti, son seçimde oy kaybı yaşayarak 9 bin 126’ya geriledi, oy oranı da yüzde 15,24 olarak gerçekleşti. MHP’nin oyu ise yüzde 7,3’ten yüzde 9,01’e yükseldi.