YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

STK’lar buluşmamasında, CHP 2. bölge milletvekili adayları Gökçe Gökçen, Rıfat Nalbantoğlu, Rahmi Aşkın Türeli, Mahir Polat, Deniz Yücel, Esin Doğan, Emine İnay Kınay, Ayten Gülsever,  Burak Kotan katıldı.

Heyet, STK temsilcilerine milletvekilli adaylarını tanıttıktan sonra, STK'lardan gelen talep ve istekleri dinledi.

SOYER: ÖDEMİŞ GÖZBEBEĞİMİZ

Tunç Soyer STK’lardan gelen soruları şu şekilde cevapladı: “Ödemiş’te bu yıl içinde 145 milyonluk yatırım projemizde Ödemiş bizim gözbebeğimiz. Ülkede planlama denilen şey bitirildi. Üretici ne ekeceğini bilmiyor, nereye satacağını bilmiyor. Bu yıl başka bir şey ekiyor, o para etmiyor ertesi yıl başka şey ekiyor. Havza içinde bir planlama yapılsa üretici neyi nereye satacağını bilse üretici kendine gelecek aynı zamanda ülkede kalkınacak.

Yanlış politikalar yanlış tercihler, yanlış kararlarla bu noktaya gelindi. Başka bir tarım mümkün, başka bir ülkede mümkün. Çünkü milletvekili adaylarımızı dinlediğim zaman sırtımı dayayacağım, göğsümü kabartan bir tablo var. Her birey son derece donanımlı. Aklıyla cesaretiyle bugün bu masada oturan çok kıymetli arkadaşlarımız var. Ben 10 yıl Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptım. 4 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmaktayım. İktidar Belediyesi olmak ne demek çok iyi bilirim ama olamadım. Hep gıpta ile bakmışımdır iktidar Belediyesi olan Belediyelere.

O kadar çok bekleyen işimiz var ki. Yapmamızı engelliyorlar. Narlıdere metrosunun sonuna geldik Yurtdışından finansman bulduk her şeyi tamam bir imza atacaklar 3 haftadır bekliyoruz. Çok hakkı var İzmir’in. İzmir 40’da 1 almaktan kurtulacak.

Otoriter iktidarlar seçim zamanlarında şapkadan bir tavşan çıkartırlar. Mülakat meselesine gelecek olursak senelerdir son derece yetenekli başarılı genç onlar gibi düşünmedikleri için biat etmedikleri için hep dışarıda bırakıldılar. Bu toplumda bölünme kutuplaşmada bu mülakatların çok payı vardır. Bu seçim Türkiye için çok kritik bir seçimdir Bende artık iktidarın Belediyesi olmak istiyorum ”dedi.

TÜRELİ: ORTAK AKLI EGEMEN KILACAĞIZ

Ekonomi üzerine gelen soruları cevaplayan 2.Bölge Milletvekili Adayı Rahmi Aşkın Türeli,

“Pandemi krizini Türkiye yaşadı. Bizim krizimiz değildi küresel bir krizdi. Diğer bütün ülkelerde pandemiden dolayı zarar gören çiftçilerine, esnaflarına, ailelerine destek verirken Türkiye ‘de doğrudan destek vermeyen bir ülke konumundaydı. 2021 yılında Cumhurbaşkanın bir tezi faiz sebep, enflasyon sonuç demişti. Böyle bir şey yoktur. Türk Lirasını istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası enflasyonun yükselmeye başladığı zamanda faizleri indirdi. Bizim gibi ekonomisi dışa bağımlı olan ülkede maliyetlerin artması ekonomik olarak krize soktu. Millet İttifakı olarak söyledik geldiğimiz zaman Türkiye’de yeniden Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçeceğiz. Ortak aklı egemen kılacağız. Tarımda planlamaya ihtiyaç var. Çiftçinin sorununu bu planlama ile çözeceğiz” ifadelerini kullandı

NALBANTOĞLU: “ARTIK LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR”

Kamuda mülakat konusu hakkında sorulan soruya 2.Bölge  Milletvekili Adayı Rıfat Nalbantoğlu,

“Lafla peynir gemisi yürümüyor artık. Milet İttifakı Mutabakat metninde çok net ifade edilen bir şey var kamuda işçi alımlarında çok özel, çok tanımlı bir iş değilse mülakat yapılmayacak diye bir kavram var. Seçimlere 1 ay kalmış Sayın Cumhurbaşkanı kamuda mülakatlar kalkacak dedi. Bugüne kadar her personel alınımda kendi partisinin milletvekili aday belirmesinde bile o meşhur mülakat işini koyanlar bugün bu işlerin yürümeyeceğini biliyorlar. Bizim mutabakat metninde liyakat, geçmiş, gerçekten gerektirdiği özelliklere sahip insanın kamuda çalıştırıp çalıştırılamamağı konusunda  geniş şekilde  belirtilmiştir” cevabını verdi.

Editör: Dilek Acar