30 aday gösterdik, 9’u kadın, 14 tanesi 40 yaş altı. Eğitimleri iyi, en az 1-2 yabancı dil bilen, üniversite eğitimleri üstüne yüksek lisans yapmış, belediyecilik eğitimi almış pırıl pırıl arkadaşlarımız. İzmir’in hak ettiği bir listemiz var.” dedi.

Başkan Turan, Beşikçioğlu ile buluştu Başkan Turan, Beşikçioğlu ile buluştu


Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, gündemdeki İzmir adaylarına ilişkin açıklamalarda da bulundu. 


‘İzmir’de tepkiler var. İlçe belediye başkan adayları noktasında bir değişiklik ihtimali var mı?’ sorusuna Özel “Her aday ilan ettiğinizde ilan edilmeyen adaylar, yakınları bir rahatsızlık duyabilirler. Tepki olabilir. Herhalde İzmir listesi tarihimizin en az olumsuz tepki alan ve en fazla olumlu tepki alan listesi” yanıtını verdi. 


9 kadın ve 14 tane genç aday görevlendirdiklerini belirten Özel “Cumhuriyet tarihinde 6 kadın belediye başkanının görev yaptığı yere ve son durumda 3 kadın belediye başkanı olan yere 9 kadın belediye başkanı adayı görevlendirdik. Öyle kıyıdaki köşedeki ilçelere değil 600-700 bin nüfuslu CHP’nin kalelerine, Karşıyaka’ya, Konak, Karabağlar’a ve İzmir’in ilçelerine 9 tane kadın aday koyduk. Biz sözde değil özde olarak kadınları siyasete katacağımızı söylüyorduk. Önümüzdeki dönemde de bu arkadaşlarımızın kent suçlarına karşı mücadelesini ve İzmir’i güzelleştirmek, İzmirlinin beklediği hizmetleri sağlamak için çalışmalarını ve bu konulardaki memnuniyeti herkes görecek. Biz bir de gençleşme vaat ettik. 30 aday gösterdik, 9’u kadın, 14 tanesi 40 yaş altı. Eğitimleri iyi, en az 1-2 yabancı dil bilen, üniversite eğitimleri üstüne yüksek lisans yapmış, belediyecilik eğitimi almış pırıl pırıl arkadaşlarımız. İzmir’in hak ettiği bir listemiz var. “ dedi. 


Mevcut listenin şimdiye kadar İzmir’de en az tepki alan liste olduğunu dile getiren Özel “ Görevi bırakan arkadaşlara da hiçbir sözümüz yok. Bornova Belediye Başkanımız Mustafa İduğ kötü bir belediye başkanı değildi, görevlendirilmedi, paylaştığı mesaj ‘Partime katkı olabilecek her yerde çalışmak istiyorum’… Ben kendisine telefonla teşekkür ettim, bir kez de buradan teşekkür etmek istiyorum. İzmir’de şimdiye kadar en az tepki alan listedir. Bir kişi seçiyorsunuz, birden fazla kişi kendine hak görüyordur ama verilen karar bir kişi adaylaştırmak. Diğer adayların elbette ki bir hayal kırıklığı olabilir ama bu çok hızlı atlatılabilir. Önemli olan önce partinin ve daha da önemlisi İzmir’in ve kamunun menfaatleridir. “ ifadelerini kullandı.
 

Editör: Tutku İç