Soyer, STK'lardan gelen su faturaları ve toplu ulaşıma yönelik taleplere, "Darphane olsa bununla başa çıkamaz. Su da aynı şekilde, ücretler yüksek ama maliyetleri karşılamıyor. Tüccar gibi davransak çok daha yüksek bedellerle faturalandıracağız ama bunu yapmıyoruz" yanıtını vererek, CHP iktidarında kaynakların doğru kullanılacağını ve ücretlerin düşeceğini kaydetti.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ikinci bölge milletvekili adayları ve 6'lı masada bulunan siyasi partilerin il başkanlarıyla Kiraz'a STK temsilcileriyle buluştu. Heyet, STK temsilcilerine milletvekilli adaylarını tanıttıktan sonra, STK'lardan gelen talep ve istekleri dinledi.

SOYER: “ÜLKEMİZİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Başkan Tunç Soyer, “Yaparsa onlar yacak, vekillerimiz ile beraber  bambaşka bir Türkiye’ye uyanacağız ve Türkiye’yi ayağa kaldıracağız, az kaldı beraber ülkemizi ayağa kaldıracağız” dedi.

FARALYALI: “BU KARANLIK DÖNEMİ KAPATACAĞIZ”

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı , da iktidar mesajı verdi. Faralyalı, “Ne mutlu ki bir tane birinci bölgeden bir tane de ikinci bölgeden olmak üzere iki adayımız listede yer aldı.  Bu karanlık dönemi kapatıp sizlerle beraber yeni bir sayfa açacağız ülkemizi aydınlığa çıkaracağız” diye konuştu.

ASLANOĞLU: “BU DÜZEN YOKSULU DAHA YOKSUL YAPIYOR"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, sandığa gittiğinde vatandaşın özgürlük, ekonomi gibi unsurları düşünerek oy vermesi gerektiğini vurguladı. Aslanoğlu, “ Gencecik çocuklarımız bir tweet attı, bir görsel çizdi diye gözaltına alınıyor. Ülkede sesini çıkaranlar gözaltına alınıyor. İnsanlar artık Silivri soğuktur diye bir birine espri  yapıyor. Televizyonda vatandaşa  bir televizyon kanalı mikrofon uzatılıyor vatandaş korkutur, konuşmuyor. Özgürlüklerimizi daha fazla nasıl elimizden alabilirler bunu her gün yeniden planlıyorlar. Biz demokrasiden özgürlükten yana mı olacağız İlk konumuz bu. Sandığa gittiğimizde bunu düşüneceğiz özgürlük mü? İstibdat mı?  İkinci konu hepimizin elektrik su faturasına  ev kirasına zam geldi. Biraz önce hep beraber esnafı gezdik siftahsız dükkan kapatıyorlar. Pazarda vatandaş alışveriş yapamıyor. Ama bunu yapan bir düzen var yoksulu daha yoksul zengini daha zengin yapan bir düzen var. Sandığa gittiğimizde 20 yıldır bizi yoksullaştıran ile hesaplaşacağız. Bizi korkutmak için bazen konuşmalar olabiliyor, ama yılmadan,  olumsuzluklara kafayı takmayacağız önemsemeyeceğiz. Biz yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"KUCAKLAŞMAYI ÇOĞALTALIM"

Aslanoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

Yaşananlar yana yana gelmiş ve ülkeyi aydınlıklara çıkarmak isteyen insanları yıldırmayacak. Bizi kamplaştırmak, toplumu bölmek istiyorlar. 6'lı masanın yaptığı en güzel şey, kardeşçe yan yana durabilmemiz. Ülke meselelerine ilişkin binlerce başlıkta uzlaştılar. Sizlerden ricam kucaklaşmayı çoğaltmamız. Daha önce hangi partiye oy vermiş olursa olsun, herkesle helalleşeceğiz ve kötü düzene son vereceğiz.

POLAT: "KILIÇDAROĞLU, CUMHURBAŞKANI OLUNCA SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ"

CHP İzmir 27. Dönem Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili adayı Mahir Polat, anjiyo cihazı talebine ilişkin, "İnsanların hayatını kötüleştiren hastaneler yapıyoruz, birçok ilaç bulunamıyor. Pandemi'de de dile getirdik, bizim hıfzıssıhha enstitümüz kapatılmıştı, aşıya ulaşımımız engellendi. Bizim sağlıkla ilgili projelerimiz var. Anjiyo cihazının her ilçede olması gerekiyor. İnsanlar yolarda telef oluyorlar. Bunların hepsine son vereceğiz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı yaptığımızda bu sorunları çözeceğiz" açıklamasında bulundu.

SOYER: "SU VE ULAŞIM ÜCRETLERİ YÜKSEK AMA MALİYETİ KARŞILAMIYOR"

STK'lardan gelen görüşler, su ve toplu ulaşım taleplerinin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Milletvekillerimiz omuzumuzu kabartıyor, hepsi çok donanımlı ve ortak paydaları akıl, vicdan, cesaret sahibi olmaları. Çok büyük güvenle iktidar vekili olduklarını göreceğiz. İZSU'nun fiyat tariflerinde yüklü bedellerle karşılaşıldığını söylediniz, otobüslerin sefer sayısının artırılması için talep geldi. 4 yıl boyunca yaklaşık 50 milyar bütçemiz vardı, 18 milyarın üzerinde yatırıma ayırdık. Bu oranı yatırıma ayıran belediye yok denecek kadar az. Bunu yaparken belediye otobüslerinde seyahat eden her vatandaşın seyahati için kişi başı 12,5 lira para koyuyoruz. Darphane olsa bununla başa çıkamaz. Su da aynı şekilde, ücretler yüksek ama maliyetleri karşılamıyor. Tüccar gibi davransak çok daha yüksek bedellerle faturalandıracağız ama bunu yapmıyoruz" dedi.

"YETER Kİ 418 MİLYAR DOLARI PEŞKEŞ ÇEKMEYİN"

Soyer, ücretlerdeki pahalılığın CHP iktidarında sonlanacağını anlatarak, "İktidar olduğumuzda kaynaklarımız çoğalacak. Alacağımız çok İzmir olarak. Onları almaya başladığımızda toplu ulaşımda da, su faturalarında da ciddi rahatlamalar yaşayacağız. Yetişemediğimiz çok yer var, her muhtarımızın her istediğini yapabilmiş değiliz ama yapmak için çırpınan bir belediyeniz var. Bunu iktidar olduğumuzda güle oynaya yapacağız. Bu memleketin kaynakları herkesi doyurmaya yeter. Bu memleketin kaynakları böyle zengin, yeter ki 418 milyar dolarları birilerine peşkeş çekmeyin. O kaynaklarla bambaşka bir Türkiye olur" ifadelerini kullandı.

“KOŞULLARIMIZ ATALARIMIZDAN DAHA KÖTÜ DEĞİL…”

Soyer sözlerine şöyle devam etti:

İkinci Yüzyılın iktisat kongresinde, 100 yıl önce yapılmış iktisat kongresini okuduk, öğrendik. 1923'te İstanbul işgal altında, büyük savaş çıkmış, İzmir büyük yangın görmüş, üzerinden 5 yıl geçmiş.  Lozan’a heyetler gitmiş barış görüşmeleri kesilmiş geri dönmüşler, büyük bir yoksulluk ve sefalet var ama Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin her yerinden gelen  bin 105 delegeyi bir araya getirip, oturup yeni kurulacak devletin, iktidarın politikalarını belirliyor;  Köy Enstitülerinin temelini atıyorlar, İlk Sanayi Bankasının kurulasına karar veriyorlar. Yanmış yıkılmış bir ülke ortada yeni devlet bile yok onlar bunu yapıyorken bizim onlardan daha iyisini yapmamız lazım.  çünkü koşullarımız atalarımızdan daha kötü değil. Çocukların yatağa aç girmediği, işsizliğin olmadığı, gençlerin ülkeden kaçmadı bir ülkeyi yaratmak mümkün.  Bunun içinde el ele vereceğiz sımsıkı bir birimize sarılacağız, bir birimize güveneceğiz. Ayrılıkları değil ortak noktalarımızı göreceğiz” diye konuştu.

“BU BİR KADER SEÇİMİ”

Bu seçimin bir kader seçimi olduğunun altını çizen Soyer, “Bu seçim kader seçimi ya 100 yıl önceye geri gideceğiz ya da yepyeni bir yüz yıla girip 2. Yüzyıla yürüyeceğiz. Bizler halkız ve haklıyız. Emin olun suyu da otobüsü de daha ucuz yapmak mümkün kimsenin aç, işsiz kalmaması mümkün bunu yapacağız hem de hep beraber hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Editör: Dilek Acar