Belediye-İş üyesi İZULAŞ şoförleri de iş bırakacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kadrolu işçilerle, İZSU, İZDOĞA, İZBETON ve İZULAŞ şirketlerinde çalışan işçilerin üyesi olduğu Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası İzmir Şubeleri ile SODEM-SEN ve büyükşehir bürokratları arasında Ocak ayında başlayan yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı.

Cemil Tugay mazbatasını aldı! Cemil Tugay mazbatasını aldı!

Yaklaşık 6 bin belediye işçisini ilgilendiren TİS görüşmelerinin son oturumunda işveren kanadından gelen maaşlara ve sosyal haklara yüzde 30’luk zam teklifi masanın dağılmasına neden oldu. Sendika uyuşmazlık tutanağı tutarken önümüzdeki günlerde 30 günlük arabulucu süreci başlayacak.

İŞÇİLER SOKAĞA İNECEK
İşçilerin üyesi olduğu Belediye İş İzmir 1,2,3 ve 6 Nolu Şubeler 5 Mart Salı günü eyleme hazırlanıyor. Sendikanın çağrısıyla fiili olarak iş bırakacak olan büyükşehir işçileri Belediye-İş Basmane’deki merkezinin önündeki Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in makamının da olduğu Egemenlik Binası önüne yürüyecek. Yürüyüş 11':00'de başlayacak.

OTOBÜSLER KONTAK KAPATACAK
İş bırakma eylemi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok biriminde etkili olacakken bu eylem sonuçları özellikle kendisini trafikte gösterecek. İZULAŞ şoförleri de sabah 09:00 itibari ile kontak kapatacak. Eylem sürecinde 250 otobüs hizmet vermeyecek. İş bırakma eylemi ile birlikte sahada bulunan yaklaşık bin 500 otobüsün 250'si çalışmayacak. Eylem bittikten sonra diğer işçilerle birlikte şoförler de iş başı yapacak.

TAŞKINLARA MÜDAHALE EDİLMEYECEK
Öte yandan yarın için Meteoroloji Genel Müdürlüğü de İzmir için gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunmuştu. Yine eylem sürecinde İZSU işçileri olası taşkınlara karşı müdahalede bulunmayacak.

SENDİKA: SİYASİ ÇEKİŞMELERİN TARAFI DEĞİLİZ
Sendika tarafından yapılan açıklamada “Belediye-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında devam eden ve İZSU, İZDOĞA, İZBETON ve İZULAŞ A.Ş. işyerlerinde çalışan 5500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşme görüşmelerinde, belediye yönetiminin akla mantığa sığmayan teklifi ve anlaşılmaz tavrı nedeniyle anlaşma sağlanamamıştır. Yaşanan siyasi çekişmelerin, kavgaların parçası, tarafı sorumlusu biz emekçiler değiliz. Yaşamın pahalı, emeğin ucuz olduğu bu sefalet düzenini, bizlere açlığa ve yoksulluğa mahkûm eden ücret teklifini kabul etmiyoruz.” denildi.
 

Editör: Tutku İç