YERELGÜÇ/SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Çelenk koyma törenine CHP Ödemiş ilçe başkanı Hamdi Halis, CHP Ödemiş Kadın ve Gençlik Kollarının yanı sıra Çağdaş Yaşam Derneği Ödemiş Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve CHPliler katıldılar.

Tören saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı CHP Ödemiş Yönetim Kurulu üyesi Tayfun Kökten yaptı. Kökten, "22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından düşman Sakarya'da durdurulmuştur.1 yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa,Dumlupınar'dan Büyük Taaruz'u başlattı.

Şafak vakti topçu ateşleriyle başlayan harekatın devamında Türk askeri,düşma işgalindeki tüm noktaları birer birer ele geçirdi.Ardından Mustafa Kemal Atatürk birliklerine "o" emri verdi ; Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir.İleri. ...

Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan bu zaferden sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılması ile Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşsede "30 Ağustos" sembolik olarak ülke topraklarının alındığı günü temsil eder.

Bu zafer,toprağı işgal altında olan bir milletin,yokluklara rağmen azimle,inançla ve kararlılıkla tek vücut olarak toprağını nasıl savunucağını büyük bedeller ödeyerek de olsa bütün Dünya'ya gösterdiği gibi ; Tüm

ezilmiş uluslara örnek olmuştur.

İnsanlığa Özgürlüğü,kurtuluşu başı dik ve onurlu yaşamayı göstermiştir.

Malazgirt Savaşı Anadolu'nun kapılarını nasıl Türkler'e açmışsa Başkomutanlık Meydan Muharabesi'de Anadolu'nun sonsuza dek Türk vatanı kalacağını ispat etmiştir.

Bu durumda bize düşen Türk Cumhuriyeti'nin Demokratik,Laik Sosyal Hukuk Devleti ilkesine sahip çıkmak ve onu korumaktır.

Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri sayan,Millet egemenliğine gönülden bağlı,bizlere bağımsızlığımızı armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına,vatanı uğruna canlarını veren şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.Ruhları şad mekanları cennet olsun.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. Yılı tüm ulusumuza kutlu olsun" dedi