HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA/BUSE BAĞCI

Ödemiş’in tanınan esnaflarından Butik Mena’nın sahibi Nezihe Uzunkol Cumhuriyetin 100. yılı anısına Birgi’de bulunan Başaranbilek konağında ‘Her Eğitimli Kadının Bu Cumhuriyete Borcu Var’ sloganıyla bir defile düzenledi.

Etkinliğe Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy’un eşi, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı İbrahim Surav ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

BU SADECE BİR DEFİLE DEĞİL BU CUMHURİYETİN LAİK, DEMOKRATİK, SOSYAL, HUKUK DEVLETİ OLUŞUMUNUN, TÜRKİYE'NİN VAR OLMASININ, KADIN ERKEK DEMEDEN HER ALANDA EŞİTLİĞİN KAZANILAN HAKLARIN YANSIMASIDIR

Butik Mena’nın sahibi Nezihe Uzunkol yaptığı konuşmada, “Dünya turizm örgütünün dünyanın en güzel köyleri arasında seçtiği Birgideyiz. Görgülü bir miras olan duvarları Selvi ve güneşle bezenmiş Birgi de Cumhuriyetin 100. yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını hem birlikte kutlamak bu güzel günü yaşatmak bu özel güne kazanımlarımızı bir kez daha düşünmek değerlerini bilmek bu onuru birlikte yaşamak için defilemizi burada Birgi Başaranbilek konağında yaşamak istedik. Mustafa Kemal Atatürk'ün ve kahraman Türk milletinin sayesinde bu günlere gelmenin, Cumhuriyetimizin kazananlarının bilinciyle bir arada olmak istedik. Bu sadece bir defile değil bu Cumhuriyetin laik ,demokratik, sosyal ,hukuk devleti oluşumunun, Türkiye'nin var olmasının ,kadın erkek demeden her alanda eşitliğin kazanılan hakların yansımasıdır .Kadınlar ilk kez 1913 yılında devlet memuru olarak çalışmaya başlamış ve bunun ardından bir yıl sonra tüccar ve esnaf olarak iş hayatında yer almışlardır .29 Ekim 1923 yılından itibaren Cumhuriyetin ilanı ile yapılan düzenlemeler toplumun siyasi ,sosyal, kültürel, hukuki ve ekonomik yapısını köklü bir şekilde değiştirmiştir. 3 Mart 1924'te çıkarılan tevhid-i tedrisat kanunu ile eğitim ve öğretim layık çağdaş ve milli temeli oturtulmuştur. 1926 yılında Medeni kanun ile hiçbir ayrım gözetilmeden kadın ve erkek Türk vatandaşı eşit sayılmıştır. 1930 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Kadınlara belediye seçimlerine katılma hakkı verilmiştir. 26 Ekim 1933'te  muhtar seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. 1934 yılında ise kadınlara milletvekili seçme seçilme hakkı verilmiştir. Cumhuriyet değerlerine sahip olmanın gururuyla Butik Mena 31 yıldır Ödemiş'te Çağdaş giyim ürünlerini sunuyor. Butik Mena Ödemişli’lerin desteğiyle kaliteli hizmetleriyle bugünlere geldi. Sizlere 2023-2024 sonbahar kış sezonundan bazı giysiler sunacağız. Cumhuriyetin 100. yılında yani 29 Ekim 1923 tarihini sizlerle birlikte yaşamak, anıları oluşturmak ,tarihe her yerde tanıklık bilinci oluşturmak için buradayız .100 yıllık bir Cumhuriyet’te bizlerle birlikte olduğunuz için sizlere Butik Mena  olarak teşekkürlerimi saygılarımı sunuyorum” dedi.

BAĞIMSIZLIĞA GİDEN YOLDA KADINLARIN ROLÜ HİÇ ŞÜPHESİZ Kİ ÇOK BÜYÜKTÜR
Ödemiş Ticaret Odası Başkanı İbrahim Surav ise  ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Cumhuriyet Benim En Büyük Eserimdir’ dediği Cumhuriyet kuşkusuz en büyük güvencemizdir.1923'te ilan edilen Cumhuriyetimizin bu sene 100. yılına tanıklık etmenin gururunu yaşamaktayız. Bağımsızlığa giden yolda kadınların rolü hiç şüphesiz ki çok büyüktür. Bugün burada toplanmamıza vesile olan Cumhuriyet kadını Ödemiş Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Nezihe Uzunkol’un düzenlediği bu anlamlı organizasyon için kendisini tebrik ediyorum. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle ararken hepinizin Cumhuriyet bayramını kutluyorum’ dedi.

KADIN HER NEREDE VARSA ORADA HUZUR VAR, MUTLULUK VAR, CUMHURİYET VAR
Burada bir konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ‘Kadın her nerede varsa orada huzur var, mutluluk var, Cumhuriyet var. Emin hocamız aramızdan ayrıldıktan 12 saat sonra Birgi’nin dünya köyü olduğunu öğrendik. Keşke o da duyabilseydi. Kendisini buradan sevgi, rahmet ve minnetle anıyorum. Bir Cumhuriyet kadını olarak Cumhuriyetin tüm değerlerini taşıyan ve onu yaşatmaya kendine ilke edinmiş böyle bir arkadaşımızın bu güzel organizasyonuna 100. yılda tanıklık etmekten çok mutluyuz. Cumhuriyetin 100 yılında 100 kat daha mutlu ve 100 kat daha gururluyuz. Bu güzel organizasyonu düşünen ve düzenleyen Butik Mena sahibi Nezihe Uzunkol ve onu destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum’ dedi.

Yerel Güç mikrofonlarına da konuşan Butik Mena sahibi Nezihe Uzunkol ‘Defilede 2023-2024 sonbahar kış sezonunun tanıtımını yaptık. Bugün bu defileyi Cumhuriyetimizin 100.yılı anısına düzenledik. Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını özlem ve minnetle anıyorum ‘dedi.

Editör: Tutku İç