YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Proje kapsamında öğrencilerin merak ve keşfetme duygusunu harekete geçirmek, bilimsel olguları fark etmelerini sağlamak ve yaşamlarında doğa bilimlerini aktif kullanma becerileri hedeflenmiştir. 2022-2023 proje çağrısı çerçevesinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülmekte olan projenin 3.etkinliginde Ödemiş Ovakent Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri Tire Süt Kooperatifi’ni ziyaret ettiler. Öğrenciler Tire Süt Kooperatifi süt işleme tesisinde, süt üretim süreci hakkında bir sunuma katıldılar. Sunumun ardından fabrika gezisi düzenlendi. Fabrika gezisinde, sütün işlenme aşamalarını bizzat görme fırsatı yakalayan öğrenciler, sütün nasıl pastörize edildiğini, yoğurda dönüşüm sürecini ve son olarak da yoğurdun paketlenme aşamasını öğrendiler.

Fabrika gezisinin ardından öğrenciler, yoğurt paketleme etkinliğine katıldı. Uzman personel eşliğinde, steril ortamda yoğurt paketleme işlemini deneyimleyen gençler, hijyen kurallarına uygun şekilde yoğurt kutularını paketlediler. Bu etkinlik sayesinde öğrenciler, gıda üretimi sürecindeki önemli adımları öğrenerek bilimin günlük hayatta nasıl uygulandığını keşfetmiş oldular. Aynı gün içerisinde Tire Süt Kooperatifi et tesisini de ziyaret eden öğrenciler et ile ilgili yapılan işlemleri ve süreci yakından takip etmiş oldular.

Tire Süt Kooperatifi'nin etkinliği, öğrencileri bilimle buluşturmanın yanı sıra, aynı zamanda katılımcılara değerli bir anı da sunmuş oldu. Etkinlik sonunda, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Sayın Osman Öztürk, öğrencilere katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür belgelerini takdim etti.

TÜBİTAK "Bilimi Yaşıyorum" projesi kapsamında gerçekleşen bu etkinlik, Tire Süt Kooperatifi'nin bilim ve eğitim alanındaki sosyal sorumluluğunu bir kez daha ortaya koydu. Gençler, bilimin günlük hayatta nasıl kullanıldığını keşfederken, kooperatifin yöneticileri tarafından da teşvik ve destek gördüler.

Editör: Gülçin Kargaoğlu