Beydağ Belediyesi koordinesinde yörenin önemli gelir kaynaklarından biri olan kestane üretimi ile ilgili olarak kestane ağaçlarında görülen "Gal Arısına" yönelik alınması gereken tedbirler ve yapılacak mücadele ile ilgili bilgilendirme toplantısı Beyköy Mahallesi Kahve Meydanı’nda gerçekleştirildi. 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar’ın ev sahipliğinde İzmir Beydağ ilçesinde yapılan toplantıya konuşmacı olarak İzmir Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şube Müdürü Ozan Cevizli, Bayındır Orman İşletme Müdürü Yavuz Karadağ, Bayındır Orman İşletme Şefi Mustafa Özkasap, Nazilli İlçe Tarım Müdürü Sunay Güler, Nazilli İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri İsmail Pekcanlar, Adnan Özer, Beydağ İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hatice Acar, Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, kestane tüccarları ve Beydağlı kestane üreticileri katıldı. 

Toplantıda kestane yetiştiricilerine "Kestane Gal Arısı Zararlısı" ve zararlıyla mücadele çalışmaları hakkında bilgi verildi; gal arısı zararının dünyadaki ve ülkemizdeki geçmişi, bu zararlıya karşı alınması gereken tedbirler, mücadele sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar katılımcılara anlatıldı.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar bu konunun kendileri için çok önem arz ettiğini belirterek, “Beydağ’ımızın önemli gelir kaynaklarından kestane ağaçlarında verim düşüklüğüne neden olan kestane gal arısı ile mücadelede kararlıyız. Gerek İzmir Büyükşehir Belediyemizden aldığımız desteklerle gerekse İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yardımlarıyla bu hastalığa çözüm bulmaya devam edeceğiz. Kestane üreticilerimizin dertlerine çözüm bulmak için hep beraber olup bu sıkıntıya hep birlikte çözüm üretelim istedik. Gal arısının yumurtalarını yiyen faydalı böcekli mücadelenin yanı sıra, malt ve şeker içerikli preparatın yaydığı kokuya gelen böceğin ağaçlara asılan sarı renkli yapışkan tuzaklara yakalandığı gözlendi. Başarılı sonuç veren yöntemi, bölgedeki ağaçlarımızda uygulayarak zararımızı en aza indirmeye çalışacağız. Bugün burada bizlere destek olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Editör: Tutku İç