Ödemiş Hayvan Pazarında, geçtiğimiz yılara göre fiyatların yüksek olmasından dolayı kurbanlık alış ve satışında düşüş var. 


Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık pazarlarında geçen yıllara nazaran durgunluk hakim. Ödemiş Hayvan Pazarında Hayvan Besicileri yıl boyunca besledikleri baktıkları küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını görücüye çıkardı. Besiciler gider maliyetlerinin katlanarak arttığını belirtirken alıcılar da kurban fiyatlarının pahalılığından dert yanıyor.
Kurbanlık almak için gelen vatandaşlar ve besiciler arasında sıkı pazarlıklar yapılıyor. Ödemiş Pazarında küçükbaş hayvanın satışı 4 bin 500 ile 12 bin TL arasında, büyükbaş hayvanların satışı ise 50 bin ile 100 bin arasında değişiyor.
Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık pazarlarındaki durgunluk besicileri endişelendiriyor. Yem fiyatlarının 3-4 kat arttığını belirten besiciler kurbanlık fiyatlarının artış göstermesine rağmen kar paylarının geçen senelere oranla çok daha düşük olduğunu söyledi. 


ÜLKENİN %15’i BU BAYRAMDA KURBANLIK KESEMEYECEK 
 “Bizler de kazanmıyoruz yem fiyatları aldı başını gitti. Önceden bir kuzu satıyordum 4 altın alıyordum şimdi 1 kuzu satıyorum 1 altın alamıyorum. Pazarın durumu enflasyondan dolayı iyi değil. Bitmiş durumda. Hayvan alan yok. Adam geliyor sadece fiyatını soruyor gidiyor. Böyle giderse ülkenin %15 ‘i bu bayramda kurbanlık kesemeyecek. Kurbanlık alan olmadığı için celeplere ucuz fiyata satıyoruz.  Alıcıları da anlıyoruz, bu sene alıcı bulmakta güçlük çekebiliriz. Küçükbaş hayvanların fiyatı neredeyse asgari ücrete denk geliyor” dedi.
Besicilerin girdi fiyatlarının artması kurbanlıklara yansıdığını söyleyen besiciler, “Girdiler ne kadar yükselirse bu da ister istemez fiyata yansıyor. Bu da insanın alım gücünü ister istemez etkiliyor. Sadece sıkıntımız fiyata endeksli, fiyata endeksli olunca maddi durumu, alım gücü düşük onlar insanlar şu an düşünceler içerisinde” dedi.
BİTTİK BİZ 
Kurbanlık almaya gelen vatandaşlar, “Geçen yıl 4 bin TL aldığım kurbanlık bu yıl 12 bin TL diyor neredeyse 3 katı. Şu an pazarda bir hareketlilik ve hızlı bir alışveriş olduğu yok. Kurbanlık almaya geldim ama alamıyorum sadece bakıp geçiyoruz. Bittik biz” açıklamaların da bulundular.

Editör: Tutku İç