YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL 

Proje kapsamında zirai ambalaj atıkları tarım bölgelerinden toplanarak geri dönüşüm seferberliği kapsamında dönüştürülüp ekonomiye katkı sağlayacak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğayla uyumlu tarımsal üretimi teşvik etmek, biyolojik ve ekolojik çeşitliliği korumak için zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanması ile ilgili bir proje başlattı.  Bu kapsamda Bayındır’da, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Toprak Ana Rotary Kulübü ve E-Kulüp Rotary ortak projesi olan zirai atık, pil atık ve plastik ambalaj atık toplama geri dönüşüm projesinde 6 ton atık toplama işlemi gerçekleştirdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi zirai atık toplayan üreticilere ve Karaveliler, Yakapınar, Arıkbaşı Mahalle  muhtarlarına Organik Solucan Gübresi hediye etti. 

Tarımsal ambalaj atıklarının bertaraf edilmesi ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar olduğunu ancak bu projenin sürdürülebilir bir tarımsal dönüşüm sağlayacağını ifade eden İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, “Üreticilerimizin bu konuda desteklenmeye ihtiyacı var. Biriktirilen atıkların belediye ekipleri tarafından çiftçimizin bahçesinden alınacak olması bu projenin devamlılığını sağlayacak en önemli faktör” diye konuştu.