Bayındır'da, oto galerilerinde çek kırma yoluyla tefecilik yaptıkları belirlenen 14 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. 

Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin, 46 kişiyi mağdur ederek yaklaşık 127 milyon TL haksız kazanç elde ettiği tespit edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, Bayındır'da bulunan bazı oto galerilerinde otomobil alım satımı ve ticari faaliyet gibi gösterilerek çek kırma yoluyla tefecilik yapıldığı belirlendi.

25 Haziran 2024 günü şüphelilerin belirlenen adreslerine düzenlenen eş zamanlı operasyonda 14 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin sorgusu emniyette devam ediyor.

İzmir'de FETÖ'ye 'Kıskaç' baskını! İzmir'de FETÖ'ye 'Kıskaç' baskını!

Gözaltına Alınan Şüphelilerin Silahları ve Mağdurlara Ait Evraklar Ele Geçirildi

Gözaltına alınan şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 6 adet tüfek, 3 adet tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca, 115 adet fişek ve kartuş, mağdur şahıslara ait çok sayıda evrak ve çek ile çokça dijital materyal ele geçirildi.

Soruşturma Süresince 46 Kişi Mağdur Edildi

Operasyon kapsamında yapılan incelemelerde, şüphelilerin mağdur ve müşteki şahıslara ait çekleri değerinin çok altında kırdıkları ve bu işten yüksek meblağlarda komisyon aldıkları, galerilerinde satışa sunulan araçları mağdur/müşteki şahıslara satılmış gibi göstererek yüksek faiz oranlarıyla tefeci usulü para verdikleri tespit edildi.

Şüphelilerin bu şekilde soruşturma süresince tespit edilen eylemlerde toplam 46 kişiyi mağdur ettikleri ve yaklaşık 127 Milyon TL haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.
 

Editör: Tutku İç