Anlaşmanın detayları belli oldu. İzmir ulaşımının can damarı olan metro ve tramvay çalışanları geçtiğimiz iki gün boyunca toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine greve gitti. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro AŞ ve işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçilerin örgütlü olduğu Türkİş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında yürütülen görüşmeler sonrasında taraflar uzlaşı sağladı ve grev bu sabah itibariyle sona erdi.

İZMİRLİYE MUTLU HABER... METRO VE TRAMVAYDA GREV BİTTİ!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre; en düşük maaş 22.105 TL olurken en yüksek maaş 25.009 TL oldu.

Başkan Soyer'in yaptığı açıklama şu şekilde:

Demiryol-İş Sendikası ile sürdürdüğümüz TİS görüşmelerinde; en düşük 22.105, en yüksek 25.009 lira olan teklifimizdeki yevmiye ücretlerini sendika aynen kabul etti. Belediyemiz de diğer sosyal haklarda ortalama % 7 artışa rıza gösterdi. Böylece grevi sonlandıracak mutabakat sağlanmış oldu. Hem Belediyenin tüm çalışanları için sürdürdüğü ücret politikasındaki denge korundu hem de her iki tarafın yaptığı fedakarlıkla anlaşma noktası bulundu. Süreç boyunca sabreden, destek olan tüm vatandaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Editör: Gülçin Kargaoğlu