2017 referandumunda Kiraz’da yüzde 54 oy alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinde yüzde 52,28’ oranında, toplam 15 bin 106 oy çıktı. Milletvekili seçimlerinde ise 2018’de12 bin 65 oyla yüzde 43,98’lik oranı yakalayan AK Parti, son seçimde 10 bin 948 oy topladı ve oyların yüzde 38,84’üne ulaştı. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, şehrindeki AK Parti oylarını değerlendirirken, “Kiraz halkıyla gurur duydum; Sayın Cumhurbaşkanımıza, İzmir ve Türkiye ortalamasının üzerinde oy verdikleri için…” ifadesini kullandı.

AK PARTİ, KİRAZ’DA HİÇ İKİNCİ PARTİ OLMADI

Hedeflerinin yine yüzde 54 olduğunu ancak çok yaklaşmalarına rağmen bu orana ulaşamadıklarını belirten Kiraz Belediye Başkanı AK Partili Saliha Özçınar Kutlu,  “Yine de tarihi bir oy aldık. AK Parti kurulduğundan beri Kirazlıların teveccühü ortadadır. AK Parti, genel seçimlerde burada hiçbir zaman ikinci parti olmadı. Oyunu artırarak devam ettirdi. Bu da bizim övünç kaynağımızdır. Kiraz halkına çok teşekkür ediyorum; şehrimize getirilen hizmetleri inkar etmeden, oylarını artırarak Reisimizin ardında durdukları için…” diye konuştu. Kiraz’da yaklaşık 5 bin kişinin oyunu kullanmadığını tespit ettiklerini belirten Başkan Kutlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

5 BİN KİŞİNİN NEDEN OY KULLANMADIĞINI ARAŞTIRIYORUZ

“Kiraz’da yaklaşık 5 bin kişinin oy kullanmadığını gördük ve bunun sebeplerini araştırmaya başladık. Oy kullanmayan insanlarımızın önemli bir kesiminin, tarım işçisi olduğunu, ya işinden gücünden dolayı oy kullanamadığını ya da çalışmak için başka yerlere gitmiş olabileceğini düşünüyoruz. Bir grup da yaşlı ve hasta seçmenlerimiz var ki, onlara ulaşılamadığını düşünüyorum. Bu grupta yer alan vatandaşlarımıza ulaşmak için çalışma yapılmamış. Önümüzdeki seçimlere kadar eksiğimizi görüp hem İzmir’de hem Türkiye ortalamasının üzerinde oy aldığımız için çok mutluyuz, gururluyuz. Kiraz için “AK Parti’nin kalesi” diyorlar. Buna hiç gerek yok. Çünkü Kiraz halkı her zaman milliyetçi duruşuyla, vatanına, milletine sahip çıkışıyla, Yörük kanını taşımasıyla, hakiki Anadolu insanını  yansıtır.”

DOKUZLAR MAHALLESİNDEKİ OY TABLOSUNU DEĞERLENDİRDİ

CHP'li Petin, “ORTALIK SAKİNLEŞTİ, ŞİMDİ ÖZELELEŞTİRİ ZAMANI” CHP'li Petin, “ORTALIK SAKİNLEŞTİ, ŞİMDİ ÖZELELEŞTİRİ ZAMANI”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, göreve başladığında ilk ziyaret ettiği yerin, en az oy aldığı Dokuzlar olduğunu ve daha sonra çeşitli hizmetler götürüp sık sık bu köyü ziyaret ettiğini hatırlattığımızda, Başkan Kutlu şunları söyledi:

“Ben bu şehrin belediye başkanı olarak, vatandaşlarımızla ne kadar gurur duysam azdır. Kirazlılar, bilinçli bir şekilde sandık başına gelmiştir, oyunu bilinçli bir şekilde kullanmıştır. Tam bir demokrasi şöleni oldu. Bu durum, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in hoşuna gitmemiştir muhtemelen. Tunç Bey, Kiraz’a gelse de gelmese de insanlarımız bu şehre kimin hizmet edip etmediğini, kimin vatandaşa dokunup dokunmadığını biliyor. Dokuzlar köyü halkının verdiği oylar, sandığa nasıl yansımıştır, herkes görmüştür. Dokuzlar mahallemizde sandıktan Erdoğan’a 285, Kılıçdaroğlu’na 30 oy çıkması, milletvekili seçimlerinde AK Parti’ye 222, CHP’ye 27 oy çıkmış olması, beni hiç şaşırtmadı. Sonucun böyle olacağını çok iyi biliyordum. Kiraz’da yüzde 54 oy oranına ulaşamadık ancak varsa bir hatamız, eksiğimiz, onu telafi etme yoluna gideceğiz. Yerel seçimleri de kazanarak Sayın Cumhurbaşkanımıza en güzel hediyemizi vereceğiz.”