YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Eriş alt yapı, tarıma destek, sulama, süs bitkileri ve ürün tanıtım, fen işlerinin çalışmaları, çocuklara ve gençlere sağlanacak destekler, yeni sosyal tesisler ve yatırımlar, çevre dostu yatırımlar, Gölcük otel, iftar çadırları, Birgi’nin dünyanın en iyi 32 köyünden biri olması, çevreyolu, sanayi gibi pek çok konuda merak edilenleri anlattı.

GÖLCÜK OTELİN ÇALIŞMALARI EKONOMİK DARBOZĞAZDAN DOLAYI YAVAŞLADI

Gölcük otele gelirsek orayla ilgili çalışmalarımız güzel gidiyordu. Fakat 2022 yılında başlayan ekonomik sıkıntılar bizlere de sirayet etti. Maliyetlerimiz yükseldi. Demir, çimento her şeyin fiyatı 2 katına çıktı ve müteahhidimiz devam ettirmekte zorlandı. Müteahhidimiz bizden ek süre istedi. Eğer devam edebilirse yolumuza devam ederiz ancak devam edemezse iş akdini feshederiz.23 Nisan diye düşünüyorduk. Ancak görünen o ki bu tarihe yetişemeyecek. Bizde isteriz ki bir an önce bitsin ve pek çok hemşerimize istihdam sağlayalım.

BİRGİ BUGÜN DÜNYADAKİ EN İYİ 32 TURİZM KÖYÜNDEN BİRİ

Birgi ise Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından belirlenen UNWTO 2022 En İyi Turizm Köyleri Listesindeki en iyi 32 turizm köyünden biri olarak Suudi Arabistan’da düzenlenen törenle ödülüne kavuştu. Birgi konusunda daha özenli ve hassas olmamız gerekiyor. Bugün dünyadaki en iyi 32 turizm köyünden biri artık. Şimdi Birgi’de eski otelin olduğu yeri restore ederek 25 yatak kapasiteli bir otel yapmayı düşünüyorum. Birgi bir dünya köyü oldu. Birgi’yle ilgili projelerimiz var. Konaklayacak yeterli yerimiz yok. Ödemişinde otele ihtiyacı var Bozdağ’ında, Birgin’inde, Gölcüğünde. İsterim ki Ödemişli girişimciler bu konuya el atsın. Elbette konaklama hizmeti veren hemşerilerimiz var ama yeterli olmuyor.

MÜFTÜLÜĞE DESTEK VERİYORUZ

Geçmiş dönemlerde bazı cami yerlerinin bağışlanması, ortaya çıkması ve kazandırılması konusunda büyük katkılarım oldu. Örneğin istasyon mevkiindeki belediyeye ait olan yeri verip müftülüğe yardımcı olacağız. Kültürparkın içindeki cami yerinin tapusunu götürdüm müftülüğe verdim.

SADECE İFTAR ÇADIRLARIYLA DEĞİL SÜREKLİ SICAK YEMEK İLE TÜM İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HER ZAMAN ULAŞIYORUZ

Ramazan çadırları ile ilgili olarak dile getirilen ramazan çadırı kurmayacağım demişti peki neden bu sene kurdu sorusunun cevabını da vereyim. Bu söylemim pandemi sırasındaydı. Bu sırada elbette ihtiyaç sahibi vatandaşlara sıcak yemek ulaştırmaya devam ettik. Peki, aynı arkadaşlar bunu neden hiç dile getirmiyor? Pandemi sırasında 2500 kişiye ulaştırdığımız sıcak yemekten neden söz etmiyorlar? İftar çadırlarına gelmek istemeyen, gelemeyen ya da uzakta olan yüzlerce ihtiyaç sahibi vatandaşımız var. Biz onlara sıcak yemek ulaştırmıyoruz mu sanıyorsunuz? Bugün 6 noktada iftar çadırımız var ve hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle vatandaşlarımız iftarlarını yapabiliyor. Ramazan kısa süre sonra bitecek. Peki dayanışma bitecek mi? Tabiki hayır. Biz her daim onlara ulaşmaya devam edeceğiz ki deprem bölgesine kadar da ulaştık biliyorsunuz.

PARTİ GÖZETMEDEN BİBİRİMİZE DESTEK OLMAK VE VATANDAŞA HİZMET ETMEK ZORUNDAYIZ

Belediye olarak yaptıklarımıza dönüp bakarsak yurt yeri bağışladık. Kredi yurtlar kurumu gelsin yurt yapsın gençlerimiz mağdur olmasın diye. Duyuyorum eski hastanenin yeriyle ilgili olarak da benim engellediğime dair söylemler var. Neredeyse bir yıldır bu halde. Neredesiniz peki? Sağlık ocaklarının yeri değiştirildi onlarca vatandaş mağdur oldu bunu önceden planlamak gerekmez miydi? Parti vs. gözetmeden vatandaşa hizmet için birbirimize destek olmalıyız birlikte hareket etmek zorundayız.

100. YILDA ÖDEMİŞLİLER’İ EN İYİ PROJELERLE BULUŞTURACAĞIZ

Cumhuriyetimizin 100. yılında Ödemişliler’i en iyi yatırımlarla buluşturup taçlandıracağız diyen Başkan Eriş Ödemiş Belediyesinin hedefleri arasında Saraçoğlu konutlarının yeni etaplarının olduğunu, Zafer mahallesinde hayata geçirilecek olan 100.yıl konutlarının projesinin ihalesinin de 3 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağını duyurdu. Başkan Eriş ayrıca, “İzmir Büyükşehir Belediyemizin Kaymakçı, Gölcük, Yolüstü, atık su arıtma tesisi projeleri ile hem suyumuzu hem de verimli topraklarımızı koruyacağız” dedi.

Kaymakçıda hem içme suyu hem de kanalizasyon alt yapısının yenileneceğini de belirten Başkan Eriş ‘Projemiz dâhilinde olan güneş enerjisi santralleriyle en büyük girdi maliyetlerinden biri olan elektrikten de tasarruf sağlayacağız. İlk santrali Işık mahallemizde 1MW kapasiteyle kurulacağının müjdesini vermek isterim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sporla gelişebilmesi Ödemiş’in özlediği sporcu ordusuna kavuşabilmesi için yüzme havuzunu da içeren tam teşekküllü spor kompleksi projesinin ayrıca kentimizin trafik sorununa çare olacak yeraltı ve yerüstü otopark projeleri ile yeni parklar, dev ölçekli asfalt ve kilit parke taş yatırımlarının da 2023 yılını Ödemişimizin altın yılı olarak tarihe not edeceğiz” dedi.

Editör: Dilek Acar