Büyük bir çekişmenin ve heyecanın yaşandığı kongrelerde sona doğru yaklaşılırken, geçtiğimiz günlerde Ödemiş’te gerçekleşen kongrede Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in 33 çizik alması büyük bir gündem oluşturdu.

CHP Kongresi'nde Eriş'i çizdiler!

215 oy kullanılan kongrede, 11 oy geçersiz sayıldı. Geçerli oy sayısının 204 olduğu seçimde belediye başkanı Eriş 171 oy aldı. Çizikler hakkında Ege Haber Ajansı’na konuşan Başkan Eriş, “Çizenlerin değeri çizikler kadar yok” dedi.

ERİŞ: “BÜLENT BEY’İN LİSTESİNE BEN MÜDAHİL OLDUM SANIYORLAR”

İlçe Başkanı Bülent Eker’in listesi üzerinde bir müdahalesi olmadığını kaydeden Başkan Eriş, “Arkadaşlar İlçe Başkanının hazırladığı listeyi benden biliyorlar, benim müdahil olduğumu düşünüyorlar. Yok, biz hazırlamışız biz müdahale etmişiz. Bülent Bey zaten yönetimdeydi ve ardından ben adayım diye ilk açıklayan isimlerden bir tanesi kendisi ve başka aday da varsa buyursun çalışsın diye de bir fırsat yarattı. Yönetimini oluştururken gençlerin ağırlıkta olduğu güzel bir sistem yaratmış. Bunları hazırlarken de özellikle beldeleri ziyaret etmiş, bizde beldeler önemlidir orada arkadaşlarla istişare yapmış yönetimde kim görev almak ister diye sormuş. 2012’de ben de bu yolu izlemiştim, kendisinin de bunu yapması çok güzel olmuş. Herhalde benim de delege olarak yazılmamdan daha doğal bir şey olamaz. Önceki dönemlerde ilçe başkanlığı yapan arkadaşlarımızı delege olarak yazmamış ama onlarla da konuşmuş, ben yeni bir yönetim kuracağım diye belirtmiş Yani listeyi yapan Bülent Başkandır” ifadelerini kullandı.

Başkan Eriş sözlerini şöyle sürdürdü;

“ÇİZENLERİN DEĞERİ ÇİZİKLER KADAR YOK”

Biz Eriş’i çizdik diyenlerin burada çizme işi kendilerine ait, benle ilgisi yok.  Madem orada çiziyorlar hayatta da çizmiş olmaları lazım. Siyaseten çizme düşüncesi içinde olan arkadaşlarımın yolları açık olsun. Çizikler benim için önemli ve değerli. Ama çizenlerin değeri çizikler kadar yok, bunu siyaseten söylüyorum, insani olarak değil. Benimle yürürsünüz yürümezsiniz. Bu çizikleri yapan arkadaşlar başka yerlerden de talimatlar alarak, buralarda ben mutlaka olmalıyım diyen arkadaşlar. Yani talimatı benden alan yok, talimatı başka yerden alarak bir şey yapmak istemişler. Bizi ve yeni seçilen ilçe başkanını yıpratmak istemişler. Benim listeye müdahale ettiğimi düşünüyorlar fakat listeyi ben yapsaydım çok daha farklı yapardım.

“KENDİMİ BİR CHECK (ÇEK) ETMEM GEREKİR”

Tüm arkadaşlarımız bizim için değerli, ama bu bir ekip olayıysa ve o ekip ile çalışacak ve onları yönetecek olan da ilçe başkanıysa listedeki yönetimi, yazma seçme iradesi de ona aittir ve olmalıdır da. Beni çizdiler ama delegeliğimi düşüremediler bu da çizen arkadaşlarımızı tanıma fırsatı verdi bize. Kendilerine teşekkür ediyorum, onları tanımış olduk. Bu çizikler benim için çok önemli elbette kendimi bir Check (çek) etmem gerekir. Tekrar bir geçmişime, geleceğime bakmam gerekir. Geçmişte kimlerle olmuşum da gelecek de kimlerle olacağım bir bakmam lazım.  Ama çizenlerin siyaseten  çizikler kadar önemi olmadığını söylemem gerekir.

“KİMİN SÖYLEYECEK SÖZÜ VARDIYSA O GÜN ÇIKIP KONUŞSAYDI”

Siyasete böyle bakmıyoruz, eğer ki insanların herhangi bir görüşü varsa divan başkanı orada söz isteyen var mı diye sordu. Kimse çıkmadı konuşmak için, eski belediye başkanımız çıktı, ben çıktım. Kimin söyleyecek sözü vardıysa orada söylemeliydi. Gizli kapaklı, arkadan dolanarak iş çevirmeye gerek yok. Orada konuşmak daha değerli olurdu, eleştirileri varsa söyleselerdi ben de orada yanıt verseydim. Ama öyle bir şey olmadan klavye kahramanlığı yaptılar, kendi delegeleri seçiliyor, doğru düzgün oy kullanmaya gelmeyenler bir başkalarına rol biçmesinler.

“ÇİZMEK KOLAYCILIKTIR”

Bir listede fırtına koparanları biz tanıyoruz ver biliyoruz. Ama onlar oraya bile gelemediler. 400 delege var seçime 215 kişi geliyor, gelselerdi. Beyninden değil karnından konuşanlar oraya gelmediyse demek ki siyaseten bir düşünceleri yok. Konuşulması gereken her şey ilçe, il ve kurultayda konuşulur. Gelselerdi orada divan var ne söyleyeceklerse söyleselerdi. Ben de konuşulanları not aldım neden? İle ve Genel Merkez’e ulaşsın diye. Çizmek kolaycılıktır. Biz bizi çizenleri çizmeyiz yine de,  yüreğimizde taşımayız belki ama çizik kadar da hükümleri yoktur siyaseten. Delege olanların söz hakkı var ve çıkıp konuşsalardı. Konuşma yeri kongrelerdir ve onun dışındaki konuşmalar da dedikodudan öteye gitmez

Editör: Gülçin Kargaoğlu