BAŞKAN YARDIMCISI ERMAN HARAN ÜYELİĞİ SAHTE ÇIKTI

 Denetleme Kurulu üyeleri görevini yapmadı.

2 yıldır alım satım, her türlü işlem yapma yetkisi olan ve uygulayan Erman Haran’a bunun hesabı sorulmayacak mı? Bu suça ortak olan diğer yöneticiler, birlikte yetki sahibi görev yapanlar neden suç duyurusunda bulunmadı?

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde Bakanlık müfettişleri tarafından tespit edilen usulsüzlüklerle çalkalanıyor.

Türkiye’nin süt hayvancılığında önemli illerin başında gelen İzmir’de Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde usulsüzlüklerin ayyuka çıkması, üreticinin hakkını korumak için faaliyet gösteren birlikleri tartışmalı hale getirdi.

Tespit edilen usulsüzlük üzerine, bakanlık makam oluru' unda talimatlandırıldığı üzere; Birlik yönetim kurulu başkanı Ahmet KOCAAĞA, üyeler Turgut PINAR ve Halil KALBAK'ın birlik ticaret iktisadi işletmesindeki yetkili müdür görevlendirilmelerinden birliğimiz yönetim kurulunca el çektirilmelerine karar verildi.

Külliyenin adamıyım diyerek İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği seçimlerinde çalışma yürüten, kazandıktan sonra Birlik Başkan Yardımcısı olan ve ardından Merkez Birliğine aday olan ERMAN HARAN’ın üyeliği sahte çıktı.

2021 yılında yapılan seçimlerde Merkez Birliği Başkanlığına aday olan İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri yönetim kurulu üyesi Erman Haran’ın yönetim kurulu üyeliği düşürülürken, Bakan Yumaklı'nın birliğe kayyum kararının da araya giren hatırı sayılır kişi tarafından askıya alındığına yönelik iddialar ise tepkilere neden oldu.

EEE

BAKANLIKTAN ERMAN HARAN’I GÖREVDEN ALIN TALİMATI

Tarım ve Orman Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından 3 Nisan 2023 tarihli yazısında “ Erman HARAN'ın üyelik devri yapıldığı 08.03.2021 tarihinde Genel Kurul tarihi belli olmadığından, Pandemi nedeni ile yapılamayan 25.05.2021 tarihli Genel Kurul seçimlerine ve daha sonrakine katılabilmesi için üyelik girişinin bilerek 2014 yılı olarak işlendiği, Erman HARAN ile Bülent TUNÇ arasında kan bağı ve 1. derece akrabalık bağının olmadığı ve devir işlemi ile birlikte üyeliğinin de hükümsüz olduğu iddiasının sübuta erdiği anlaşılmış olup, bu itibarla Erman HARAN'ın Birlik üyeliğinin düşürülmesi, dolayısıyla Yönetim Kurulu Üyeliği ile Merkez Birliği delegesi üyeliğini iptali hususunda, Islah Amaçlı Hayvan Yetiştirici Birliklerinin Kurulması ve Hizmetleri Hakkında Yönetmelik'in 28/3 ve Anasözleşmenin 37/3 maddeleri doğrultusunda bu görevlerinden el çektirilmesini teminen Tarım Reformu Genel Müdürlüğü aracılığıyla Bakanlık İzmir İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin, ayrıca Merkez Birliğinin bilgilendirilmesi ve talimatlandırılması gerekmektedir” yer aldı.

WhatsApp Image 2023-09-01 at 12.41.36 (1)

ÖNCE BAKANLIK KARARINA RED CEVABI VERİLDİ

Bu yazıya cevaben 27 Nisan 2023 tarihinde İzmir İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocaağa, Başkan Yardımcısı Erman Haran, Üyeler Erdal Köpüklü, Halil Kalbak, Turgut Pınar, Mehmet Otuzbir tarafından “ Yönetim Kurulu üyemiz tüm üyelik şartlarını sağladığı için üyelikten çıkarma durumunun gerek olmadığı anlaşılmıştır. Üyeliğinin yönetim kurulu üyeliğinin ve başkan yardımcılığının devam etmesine karar vermişlerdir.”

Ve bu kararı göndermek için neden 5 Haziran 2023 tarihi beklendi. Seçim sonrasına bırakıp hükümetin düşmesi mi bekleniyordu.  

WhatsApp Image 2023-09-01 at 12.41.37

ERMAN HARAN GÖREVDEN ALINDI

ÜYELİĞİ SAHTE OLAN ERMAN HARAN KENDİSİNİN GÖREVDEN ALINMASINA NASIL KARAR ALABİLİYOR? KARARA İMZA ATABİLİYOR? Evrak usulsüzlükleri devam ediyor…

27 Nisan 2023 tarihinde karara itiraz ettiklerini, görevden almayacaklarını belirten Birlik Yönetimi, Bakanlığın kayyum kararı alması sonrası telaşa kapılarak 23 Ağustos 2023 tarihinde İzmir İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocaağa, Başkan Yardımcısı Erman Haran, Üyeler Erdal Köpüklü, Halil Kalbak, Turgut Pınar, Mehmet Otuzbir tarafından tekrar dilekçe yazılarak “Birlik ve yönetim kurulu üyeliği ile merkez birliği delegesi olan Erman HARAN' in birlik üyeliğinin düşürülmesine, yönetim kurulu üyeliği ile merkez birliği delegesi üyeliği görevlerinden birliğimiz yönetim kurulunca el çektirilmesi” kararı alındı.

Erman Haran, birliği 2 yıl yönetmesi, mevcut yönetimin bilerek ve isteyerek işlediği suç iken, adli soruşturma raporları ve suç duyurularının akıbeti belli olmayıp bu dosyanın kimler tarafından neyin karşılığında kapatılmaya çalışıyor? 

272456338_3123597594573626_8045462787214794058_n

BİRLİK İŞLETMESİNDEN GÖREVDEN ALINDILAR

Damızlık Birliği Yönetmeliğine göre Yönetim Kurulu üyelerinin, Birlik işletmesinde yer alması yasaktır. Ancak İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bu kanuna da karşı gelerek hem yönetim kurulu üyeliği hem de işletme yönetiminde yer almışlardır.

Tespit edilen usulsüzlük üzerine, bakanlık makam oluru' unda talimatlandırıldığı üzere; Birlik yönetim kurulu başkanı Ahmet KOCAAĞA, üyeler Turgut PINAR ve Halil KALBAK'ın birlik ticaret iktisadi işletmesindeki yetkili müdür görevlendirilmelerinden birliğimiz yönetim kurulunca el çektirilmelerine karar verildi.

 SAHTE ÜYENİN HANGİ SIFATLA KARARLARDA İMZASI VAR

Bu iki kararda üyeliği sahte olan ERMAN HARAN’ın imzası bulunmakta.  Görevlerinden el çektirilme kararlarında Erman Haran hangi sıfatla imza atmıştır?  Alınan kararlar usulsüzdür. Halen usulsüzlükler devam etmektedir.

Ayrıca, Erman Haran'ın üyelik devri MÜFETTİŞ RAPORLARINA göre usulsüz olarak yapıldığından hareketle, bu usulsüzlüğe imza atan eski yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri hakkında “ Ana sözleşmenin 39/ö” bendine göre YÖNETİMİN SUÇ DUYURUSU YAPMASI GEREKİYOR.

Ayrıca Müfettiş Raporlarına istinaden ADLİ SORUŞTURMA RAPORU HAZIRLANDIĞI ve bu raporların nerede olduğu ve hatırlı kişilerin bu raporları damı engellediği bilinmemektedir.

Erman Haran’ın 2 yıldır imza attığı her karar geçersiz sayılmalı ve hesabı sorulmalıdır.
Kanıt ve ispatı olan bu usulsüzlük karşısında neden işlem yapılmıyor?
Bu insanlar neden hala görevlerinde?

Birliği Erman Haran yönetiyor. Dolayısıyla bu güne kadar yapılan tüm işlemler, üyelerin HESAP MUTABAKATI OLMADAN İCRAYA VERİLMESİ işlemleri de HÜKÜMSÜZ HALE GELMİŞ OLUP; icradan mağdur olan üyelerin DAVA AÇMA HAKKI VAR.

Editör: Dilek Acar