Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de tespit edilen Eris varyantıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Kocaherhangi bir kısıtlamanın olmayacağını ve yeni bir aşı programının uygulanmayacağını belirtti.
Bakan Koca, Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmediğini belirterek "Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor. Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virulansında artış olmadı."  ifadelerini kullandı.
ERİS VARYANTINA YÖNELİK YENİ BİR TEDBİR GEREKMİYOR
Bakan Koca, "Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok." ifadelerini kullandı.

Editör: Tutku İç