YERELGÜÇ/ BUSE BAĞCI

Gerçekleştirilen fener alayına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, Belediye Başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Bademli Mahallesi sakinleri katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk günündeyiz. Hep birlikte var olursak büyürüz, mutlu, huzurlu oluruz. Barış, sevgi, kardeşlik içinde birlikte oluruz. Cumhuriyet; üreten çiftçi, köylü, evdeki annelerimiz, kadınlarımız, tarlada çalışanlarımız. En çokta gelecek yüzyıla girecek gençlerimize teşekkür edeceğiz. Biz bu vatanı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizden emanet aldık. Yüzyıl buraya getirdik hep birlikte eğer bizler ayrışırsak, bölünürsek başkaları sürekli bu güzel ülkenin üzerinde gözleri. 27 tane madalya kazanmış 7 de nişanı var. Bugün eleştiriyor bazıları yüreğinde, yurt sevgisi, vatan sevgisi ve Mustafa Kemal aşkı olmayan insanlar. Eleştire bilmek için ömrünün 25 yılını savaş meydanlarında geçirmek gerekiyor. Masa başında olmaz. Trablusgarp’ta, Çanakkale’de, Suriye’de, Diyarbakır’da, Dumlupınar’da, Sakarya’da olacaksın ve düşmanı 9 Eylül’de İzmir’de denize dökeceksin. Ondan sonra Mustafa Kemal’e laf söyleme yetkisi olacak. 1923’te meclisten çıktıktan sonra toplanmışlar 28 Ekim akşamında ‘Efendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz’ o ana kadar hiç kimseye söz etmemiş. Daha sonra arkadaşlarının şaşkınlığı geçiyor ve soruyorlar’ Niçin 29 Ekim?’ çünkü diyor ‘Bir gün sonrası 30 Ekim’ yani 1918 Mondoros’un askere silahı bıraktığı vatanın adeta işgale uğradığı günde böyle bir şeyi onlara yaşatmayacağım. Büyük komutan onun için bir gün önce ilan edeceğiz diyor. Cumhuriyet kulluktan yurttaşlığa, vatandaşlığa yani memleketin efendisi olmak diyor ya ‘Köylü milletin efendisidir’ niçin çünkü köylü üretendir. O yüzden Mustafa Kemal hiçbir zaman yurttaşlarına ‘kullarım’ diye hitap etmemiştir. Her zamanda ‘efendiler’ demiştir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın sonunda Eriş ve Bademli halkı hep bir ağızdan Andımızı okudular.

3M1A GRUBU VE HAKAN ALKAR SAHNE ALDI
Bademli Mahallesi sokaklarında yüzlerce Türk bayrağı ve fener eşliğinde gerçekleştirilen fener alayının ardından Bademli Mahallesi meydanında kurulan sahnede yer alan 3M1A grubu unutulmayan  şarkılar ile meydanı coşturdu. Saatler 21.00’i gösterdiğinde de Grup Laçin’in solisti Hakan Alkar birbirinden güzel türküleri seslendirdi. İlerleyen saatlerde konsere sürpriz isim Hakan Alkar’ın babası arabesk müziğin ustaları Müslüm Gürses ve Orhan Gencebay ile birlikte çalışan ses sanatçısı Kazım Alkar sahne aldı.

Editör: Tutku İç