Nazım Çulcu Parkındaki programda projelerini açıklayan Başkan Duran şöyle konuştu, “Geçtiğimiz 5 yılda İzmir’in 30 ilçesi içinde ilçemiz en çok yatırım alan ilk 5 ilçe arasına girdi. İnşallah hep birlikte önümüzdeki 5 yılda daha iyi yatırımlarla daha güzel yerlere geleceğiz. Sizleri, ‘Oy vermezsen hizmet gelmez’ diye tehdit edenlere deyin ki, ‘Biz Tireliyiz. Tehditlere pabuç bırakmayız. Tire'nin seçim tarihini incelerlerse bu şehrin tehditlere boyun eğmediğini ve iradesini sandıkta ortaya koyduğunu göreceklerdir. Şimdi de önümüzdeki beş yıl var. Hep birlikte sizler için ortaya koyacağımız projelerimizi ve hedeflerimizi paylaşmak istiyorum.

300 ARAÇ KAPASİTELİ OTOPARK
Şehrimizin büyük bir sorunu var. Hızla nüfusumuz artıyor ve araç trafiği de artıyor. Geçtiğimiz 5 yılda belediyemizin bahçesi otopark olan bölgede yer altında dört katlı olmak üzere 300 araç kapasiteli bir yeraltı otoparkı projesi çizdirdik. Önümüzdeki dönemde bu otopark projesini hayata geçirmek istiyoruz. 
Gençlerimize büyük önem veriyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Onların güzel vakit geçirip her an bir şeyler öğrenmesi, vatanına milletine hayırlı kişiler olması bizim için çok önemli. İşte bu proje gençlerimiz için. Onların her ihtiyacını karşılayacak, her türlü aktivitelere olanak sağlayacak, gençlik kampüsü projesini hep birlikte ortaya koyacağız. 
İlçemizde bir terminalimiz vardı. Yapılan testler sonucu depreme dayanıklı çıkmadığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. Önümüzdeki 5 yıl içinde ilçe terminalimizi şehrimize kazandırmak için elimizden geleni yapacağız.
Şehrimizde bir kapalı spor salonumuz var ama bu salonumuz maalesef yeterli değil. Hesaba göre 40 bin kişiye bir salon düşüyor. Şehrimizin nüfusu 90 bin kişi oldu yani bir salona daha ihtiyacımız var. Yerini hazırladık, imarını düzenledik. Artık ikinci 5 yılda bu spor salonunu şehrimize kazandırma zamanıdır.

TİRE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
Şehrimizin Selçuk girişinde yani batı girişinde yılan hikayesine dönen kısımda kentsel dönüşüm projesini hazırladık. Bakanlığa teslim ettik. Sadece bu projeyle de kalmıyoruz. Bunun gibi kentsel dönüşüm ihtiyacı olan bölgelerimizi tespit ettik. Hepsini hazırlayıp bakanlığa sunacağız. 
Çalışan insanların ortak sorunu, ‘Çocuklarımıza kim bakacak. Şehrimizde acil bir kreş ve gündüz bakım evine ihtiyacımız var. Yerini belirledik. Önümüzdeki beş yılda sizlerin desteğiyle ilk işlerimizden bir tanesi gündüz bakım evi ve reşi şehrimize kazandırmak olacak.

İSVEÇ MODELİ BEBEK KÜTÜPHANESİ GELİYOR
Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi okumamak. Okumayan insan konuşamıyor da. Bunu siyasette de görüyoruz. Ama yaş kemale erdikten sonra okusan da fayda etmiyor. Yine konuşamıyorsun. İşte konuşan ve düşünen insanların olduğu çocuk yaşta bebek yaşta okumayı teşvik etmek için İsveç modeli olan bebek kütüphanesi açacağız.

Gençlerimiz yuva kuruyorlar ama bu yuvayı kurarken evlilik aşamasında büyük masraflar yapıyorlar. Tire belediyesi olarak şehrimizin acil ihtiyaçlarından biri olan kır düğün salonunu şehrimize kazandıracağız. 

AQUA PARK YAKINDA TİRE’DE
Hayat sadece evdeki işlerden ibaret değil. Kadınlarımızın verimli zaman geçirmeleri için pilates ve spor unsurlarının olduğu Kadın Yaşam Merkezi kuracağız. Şu anda mevcut olan yüzme havuzumuzun yan tarafına belediye arsası var imar sorunlarını çözdük. Hepsi hazır. Önümüzdeki beş yılda hedeflerimizden biri de Aqua parkı şehrimize kazandırmak.
Yeşil Tire diyoruz ama Tire'nin yeşilliğinden haberimiz yok. İşte bu proje bu güzelliği yaşamak için. Bungalov evlerin de bulunduğu bir mesire alanı yapacağız. Bunu Çayırlı mahallemizin Yörükler mevkiinin üst kısmında orman şefliğinden kiraladığımız alanda yapacağız. Yeri hazır. Desteklerinizle bunu gerçekleştireceğiz.
Hayat hepimiz için çok zor. Bu zor günlerde emeklerimizin memlekete millete hizmeti çok olan bu insanların hayat mücadelesine destek olacağız bayramlarda kendilerine 2 bin 500 TL destek vereceğiz. Göreve geldiğimizde emekleriniz için güzel vakit geçirecekleri bir lokali hayata geçireceğiz.

TOPTEPE’YE YAŞLI DİNLENME EVİ
Şehrimizde yalnız yaşayan bakıma muhtaç vatandaşlarımız için top tepenin üst tarafında çam ağaçlarının arasında bir yaşlı dinlenme ve oluşturmak istiyoruz.
Madde bağımlılığı çok yaygın ve bu illeti yenmek için Sağlık Bakanlığı ile birlikte Madde Bağımlılığı Rehabilitasyon Merkezi yapacağız. Şehrimizde taziye evimizin kapasitesi çok yetersiz. Şehrimizin ihtiyacı olacak daha büyük bir taziye evi yapacağız. Lütfü Paşa Hanı için restorasyon projemizi hazırladık. İçinde dükkanlar, restoranlar ve butik otellerin olduğu bir kompleks haline getirdik. 

ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE TAY PARK
Çocuklarımızın at sevgisini şehrimizde yaşatmak için Tay Park projemizi hayata geçireceğiz. Geçtiğimiz beş yılda şehir merkezinizin tamamında su kanalizasyon ve yağmur suyu içeren altyapı projelerini çizdirdik. Önümüzdeki mayıs itibari ile bu sorunu ortadan kaldıracağız. 
Tire tarihinde geçtiğimiz 5 yılda yapılan bisiklet yolu daha önce hiç yapılmamıştır. Geçtiğimiz 5 yılda parklarımızın içinde yapmaya başladığımız bisiklet yollarını artık yollarımıza çıkaracağız. Bisiklet ile yola çıkmak isteyen vatandaşlarımız artık kendilerine ayrılan renkli bölümde güvenli şekilde bisiklet binebilecektir.
Scooter Durakları projemiz ile her gün daha da yaygınlaşan ve ulaşımı kolaylaştıran yeni bir sistemi Tire’ye getirmek istiyoruz.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE MÜJDELER
Üniversiteyi kazandıktan sonra çocuklarımız okullarına giderken bilet parası bulmakta zorlanıyor. Üniversiteyi kazanan çocuklarımızın ilk biletleri bundan böyle bizden. Bileti aldık çocuklar okula gittiler. Ama sıkıntı bitmedi. Orada üniversitede okurken sıkıntı ve hayat zorluğu çocuklarımızın da yakasına yapışıyor. Üniversiteye giden çocuklarımızın da yanında olacağız. 5 bin TL destek vereceğiz.
Şehrimizde 2 tane üstü kapalı sinemamız var. Bilenler bilir bu memlekette açık hava sinemaları vardı ve çok güzeldi. İşte o eski geleneği günümüzde yaşatmak için açık hava sineması yapıp hep birlikte güzel filmler izleyeceğiz. Çocuklarımızın ve büyüklerimizin ilgi gösterdiği ülkemizde de çok yaygınlaşan bir park şekli var Extreme Park. Önümüzdeki 5 yılda bu parkları da kuracağız.

EVCİL HAYVANLARA OTEL YAPILACAK
Kitap okumayan vatandaşlarımızı, çocuklarımızı ve gençlerimizi teşvik etmek istiyoruz. Bu noktada Orman Kütüphanesi kuracağız. Sahipli evcil hayvanların önemli bir ihtiyacı var. Evcil hayvan besleyenler bir yerden bir yere giderken önce evde bırakacakları hayvanlarını düşünüyorlar. İşte bu noktada Pati Otel açarak bu evcil hayvanların bizde misafir olmalarını sağlayacağız.
Devlet demiryollarıyla protokolde son noktaya geldik. Devlet demiryollarına ait istasyonun alt tarafında kotu düşük olan bölgede planı projesi çizilmiş olan kafeterya projemiz ihaleye çıkmaya hazır. Sizin desteklerinizle hayata geçireceğiz.

ASKIDA FATURA HAYATA GEÇECEK
Askıda fatura projemiz ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın elektrik ve su faturalarının ödenmesi noktasında proje geliştirdik. Evde yalnız yaşayanlarımız var. Üniversiteye gidenlerimiz var. Bu hayatın çok önemli bir zorluğu da çamaşır. Halk çamaşırhanesi kurarak bu insanlarımızın ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayacağız. Bu projeyi gerçekleştirmek için sizlerden destek istiyoruz. 
Kooperatifler önemli ama kooperatiflerin kalkınma ibaresi taşıması önemli. Bizim şehrimizin o cabbar üretken kadınlarına yol açmak için kadın kalkınma kooperatifi açacağız. Bu kooperatifin her zaman yanında ve üretkenliğine destek olacağız. Kuracağız tarım atölyesiyle ziraat mühendislerimiz ve tecrübeli personelimiz alternatif tarım ürünleri konusunda yönlendirme yapacak. Gerekirse Tire Belediyesi deneme ekimlerini kendisi yapacak. Geri dönüşüm tesisi kuracağız ve topladığımız atıklardan ayrıştırma sağlayacağız. 

TİRE’DE RADYO ÖZLEMİ SONA ERECEK
Afet ve acil durum bilgi sistemini kuracağız. Telefon uygulamamız afet durumunda toplanacağımız yerleri bizimle paylaşacak. Tire FM’i kuracağız, karasal ve dijital yayını hayata geçireceğiz. Şehrimizde radyolarımız vardı ekonomik koşullara dayanamadılar. Bizim ekonomik bir kaygımız yok. Şehrimize özgü bir FM yayını olması için kuracağız. Deprem felaketini yaşayanlar bilirler. Depremde karasal yayın yapan FM dalgaları yayında kaldı. Hem eğleneceğiz. Hem hayat kurtaracağız.
Belediyemize ait enstrümanlarla eğitim almak isteyen vatandaşlarımıza uzman öğreticilerimizle kurslar vereceğiz. Eğittiğimiz vatandaşlarımızı da korolarımıza dahil edeceğiz. Madde bağımlısı olma gitar çal. Ama gitarla madde bağımlısı aynı anda olmaz sadece gitar çal.

SAĞLIK MÜZESİ VE GASTRONOMİ ATÖLYESİ
İlçemizde sanat ve tarih anlamında yetişmiş önemli kişilerin yanı sıra sağlık konusunda da önemli şahsiyetler şehrimizde bulunmuş. Şu anki bedestende kurulacak olan sağlık müzesinde yerli ve yabancı turistleri ağırlayacağız. Tire’ye gelmek isteyen, şehrimizi dolaşmak isteyen misafirlerimiz için Rotam Tire aplikasyonunu hayata geçiriyoruz. Bu aplikasyon ile ilçemizi önce tüm İzmir’e sonra tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Şehrimiz çok önemli bir gastronomi merkezi. Girit’ten göçen yurttaşlarımızın getirdiği büyük ot kültürü, batı Trakya’dan Selanik’ten Balkanlardan gelen yurttaşlarımızın bu gastronomik özelliklerini, üniversitelerin de desteği ile bir atölye kurarak gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Gastronomi Atölyesi ilçemize hayırlı olsun.
Deprem felaketinden sonra tüm Türkiye’de önem arz eden bir konu oluştu, karavan turizmi. Karavanları olan yurttaşlarımıza diyeceğiz ki sizi gelin Tire’de ağırlayalım. Karavan park alanları oluşturacağız şehrimizin turizm gelirlerine katkı sağlayacağız.

41 tane projemiz var 41 kere maşallah olsun. Biz hedef koyarız hedeflerimizi uygularız. Bu yerel seçimin partisi yok. Bu yerel seçiminde İYİ Parti demek Tire’nin partisi demek.
 

Editör: Tutku İç