İzmir bunu yemez. İzmir bu konuda şerbetlidir. Geçmiş dönemlerde sabıkası olan, sahte anket yapmakla itham edilen, soruşturmaları olan şirketlerin sonuç açıkladıklarını ve bunların gerçekle örtüşmediğini, ilçesinde bile sorun olacak isimlerin Büyükşehir için öne çıkarıldığını görüyoruz” dedi.

İntegral Araştırma Şirketi Koordinatörü ve Gazeteci Ümit Yaldız, Sonsöz TV’nin konuğu oldu. Gazeteci Fatih Yapar’ın sorularını yanıtlayan Yaldız, İzmir’de 2024 yerel seçimleri öncesi yapılan anketleri yorumladı.

SOYER’İN OLMASI GEREKENİN ALTINDA ÖLÇÜLMESİNİ NORMAL
Seçim sonrası yapılan anketlerin çok da sağlıklı olmayacağını değerlendiren Yaldız, “AK Partili Eyüp Kadir İnan’ı bende bir ankette gördüm ancak onları çok sağlıklı görmüyorum. İnsanlar İzmir’de tatildeler. Çok öfkeli ve umutsuzlar. Çok duygusal serzenişler duyuyoruz. CHP seçmeni çok öfkeli, kırgın... Bütün bu duygular altında belediye başkalarına karşı yaklaşımları çok acımasız olabilir. Bu bakımdan anketlerde Tunç Soyer’in olması gerekenin altında ölçülmesini normal görüyorum” dedi.

GEÇMİŞİ SABIKALI FİRMALAR!
Seçim öncesi bazı anket firmalarının operasyonel bir tutum içine girdiğini kaydeden Yaldız, “Anketler üzerinden İzmir üzerinde oynanmak istenen oyunları görüyoruz. İzmir bunu yemez. İzmir bu konuda şerbetlidir. Geçmiş dönemlerde sabıkası olan, sahte anket yapmakla itham edilen, soruşturmaları olan şirketlerin sonuç açıkladıklarını ve bunların gerçekle örtüşmediğini, ilçesinde bile sorun olacak isimlerin Büyükşehir için öne çıkarıldığını görüyoruz. Türkiye'nin yönetiminde anketler ve manşetler diye iki kavram vardır.  Şu anda bunu deniyorlar, acaba tutar mı diye. Siyaset alanında zihinler çok boş. İzmir’de de araştırmalar yaptığımızda ‘Büyükşehir için kimi görmek istiyorsunuz?’ diye sorsak en az yarısı ‘fikrim yok’ diyecek. Seçmenle siyaset kurumu arasındaki mesafe her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Güven ve inanç sorunu var” açıklamasını yaptı.

AKTÖR YOKLUĞU VAR
AK Parti’den öne çıkan isimler olduğunun altını çizen Yaldız, “Liderler milletvekillerini belirliyorlar, 10 isim varsa 1’i sivrilebiliyor. Diğeri vasat oluyor, halka inmeye gerek de duymuyor. Türk siyasetinde merkez sağın refleksleri de kalmadı.  Kalmadığı için ortalık aktör yokluğundan kaynaklı kimsenin aklına biri gelmiyor. AK Parti’de Hamza Dağ teşkilatın gönlündeki isim. Bir kesim de var ki Mahmut Özgener’in aday olmasını destekliyor. Bunlar devlet sırrı değil. Araya siyasetten aktör olsun diye yeni atılan isimler varır. Eyyup Kadir İnan ise çok yeni. Vatandaşın yüzde 8 Eyyup Kadir diyeceğini düşünmüyorum. Geleceği olan siyasetçi ancak bugünden aday gösterilerek bir parça yıpratılıyor. Cumhur İttifakı cephesinde Serkan Acar ismi anılıyor. O da iddialı bir aday olabilir” dedi.

SELİN SAYEK BÖKE NE KADAR İZMİRLİDİR?
İzmir dışından aday adaylığı için ismi geçenlere sert tepki gösteren Yaldız, “İzmir'e dışarıda don, gömlek biçen çok sayıda girişim var.  İlçe belediye başkanlarından Abdül Batur oyundan çıkarma girişimi oluştu. Anketlerde de lig düşürüldü. Ekrem İmamoğlu buraya Selin Sayek Böke’yi istiyor… Burası değneksiz köy değil. Narlıdere Belediye Başkanını Konak'a atarlar seçeriz, Konak adayını Karşıyaka’ya göndeririz seçeriz. Ancak Selin Sayek ne kadar İzmirlidir? Ekrem İmamoğlu bu kadar hata yapabilir mi? Yapıyorsa Kılıçdaroğlu'nu değiştirmesine gerek yok. Kılıçdaroğlu'na Böke’yi 2 dönem vekil yapmıştı burada. Böke 2015’den beri bu kentte milletvekili… Ben bir kere birlikte oturabilmiş değilim. Taş yerinde ağırdır. Bu kent bu kadar mı kendi içinden siyasetçi üretmekten aciz? İzmir çantada keklik deyip başka yerden de aday olur demekten kurtulmak lazım. Bu kentten İzmir Büyükşehir Belediye başkanı buluruz. Dışarıdan da burayı değneksiz kent zannedip köteksiz gezmesin kimse” ifadelerini kullandı.

Editör: Tutku İç