Yerelgüç/Dilek AYVALI

Yalnız yaşayan yaşlı, sevgi ve yardıma muhtaç hastalarına adeta kol kanat geren altın kalpli sağlık memuru, “Onların hepsi yıllardır benim ebedi dostum. Ben ise onların manevi oğluyum” diyor.

İzmir’in Tire ilçesinde, 16 yıldır Sağlık Bakanlığı’na bağlı 112 ambulanslarında ‘sağlık teknisyeni’ olarak görev yapan evli ve iki çocuk babası Mesut Şaşmaz, hastayken ambulansta tanıştığı hastalarını iyileştiğinde de terk etmiyor. Yalnız yaşayan yaşlı, sevgi ve yardıma muhtaç hastalarına adeta kol kanat geren altın kalpli sağlık memuru, “Onların hepsi yıllardır benim ebedi dostum. Ben ise onların manevi oğluyum” diyor.

TÜGVA’DA ÜÇ YIL BAŞKANIK YAPTI

Üç yıldır motosiklet ambulansta görev yapan ve acil durumlarda olay yerine ilk giden ekiplerden biri olan sağlık teknisyeni Şaşmaz’ın, hastalarına karşı gösterdiği duyarlılık ve hassasiyet görenleri duygulandırıyor. Üç yıl boyunca Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Tire Şube Başkanlığı görevi yaptıktan sonra koltuğunu gençlere devreden genç sağlıkçı hayat felsefesini sevgi, yardım ve dostluk üzerine kurduğunu belirterek, “İnsanlara, en korktukları, kendilerini en çaresiz hissettikleri belki de ölümün kıyısında oldukları bir anda ilk bizler müdahale ediyoruz. Onları moral vererek sakinleştirdikten sonra ekibimizle en yakın hastaneye sevk ediyoruz. Tedavileri tamamlandıktan sonra çoğuyla geliştirdiğim şahsi dostluklarım devam ediyor. İlk fırsatta hastalarımızı evlerinde ziyaret ediyorum. Ellerini öpüp, hal ve hatırlarını soruyorum. Genelde yaşlı, sevgi ve yardıma muhtaç hastalarımızla dostluğumuz ömür boyu sürüyor ” diye konuştu.

İDOLÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Garip, gurebanın dostu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nı kendisine örnek aldığını kaydeden Şaşmaz, çocukları Yusuf Eren ve Sena’yı da aynı felsefeyle yetiştiriyor. Maddi durumları yetersiz olanlara Tire Kaymakamlığı’nın, Sosyal Yardımlaşma Vakfı kanalıyla ulaştığını anlatan örnek sağlıkçı, “Devletimizin yardıma muhtaç insanlara tüm gücüyle sahip çıktığını görmek beni sevindiriyor. Adlarını açıklamak istemeyen yardımseverlerin gönderdikleri yardımları ise onlar adına ‘bir elin verdiğini diğer el görmesin’ mantığı ile geceleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorum. Artık sayılarını hatırlayamadığım onlarca manevi anne, baba ve kardeşlerimle, yer sofrasında bir tas çorbanın başında yaptığımız sıcacık sohbetleri hiçbir şeye değişmem” dedi.