KOZADER, “CENNET TOPRAKLARIMIZI KORUMAYA KARARLIYIZ” KOZADER, “CENNET TOPRAKLARIMIZI KORUMAYA KARARLIYIZ”

YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 104. Yılı kutlamaları kapsamında Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesinde E

ski Bakan, Yazar Alev Coşkun ile ‘Atatürk ve 19 Mayıs’ konulu söyleşi düzenlendi. Programda ve Alev Coşkun Anı Odası’nın da açılışı yapıldı.

Söyleşiye Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Levent Başer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mustafa Turan, D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı Öğr. Üyesi Aysim Dolgun Ildız ve çok sayıda davetli katıldı.

Söyleşi öncesi bir konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Her bölgenin, her ülkenin zenginlikleri vardır. Oysa en büyük zenginlik insanlarıdır.19 Mayıs önemli, ancak onun 6 ay öncesi daha önemli. Diriliş ve kurtuluş yolunu araştırmalarıyla bizlere en iyi şekilde aktaran araştırmacı-yazar hemşerimiz, Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı, Turizm ve Tanıtma Eski Bakanımız Dr. Alev Coşkun’dan, Atatürk’ün Samsun yolculuğu öncesi son 6 aydaki hazırlıklarını bu güzel bayram gününde kendi anlatımıyla dinleyeceğiz. Onun her kitabı bize ışık olmaya devam edecek. Bugün kendisini burada ağırlamaktan çok mutluyuz. Diğer bir konuğumuz ise ‘Cumhuriyetimizin 100. Yıl Marşı-Bin Asır’ marşını besteleyen Ödemişli DEÜ Öğretim Üyesi Dr. Aysim Dolgun Ildız olacak’ Görüyoruz ki Ödemişliler bu anlamda 100.yıla damgasını vurmuştur” dedi.

ÖDEMİŞLİ ALEV COŞKUN 19 MAYIS 1919 ÖNCESİNİ ANLATTI

Söyleşiye, “Ödemişten söze başlamak isterim. 19 Mayıs’ı en acı şekilde yurtseverlere, Kuvayı Milliyecilere yaşatan olay, 15 Mayıs 1919’da, Yunan işgal güçlerinin İzmir’e ayak basmasıdır” diyerek başlayan Alev Coşkun ise 19 Mayıs 1919 öncesi Ödemiş’te ve İzmir’de yaşanan süreci anlattı.

KUVAYI MİLLÎYE RUHU ÖDEMİŞLİLERİN GENLERİNDE VAR

Cumhuriyetimizin 100. Yıl Marşı-Bin Asır marşının bestecisi DEÜ Öğretim Üyesi Dr. Aysim Dolgun Ildız ise marşın nasıl ortaya çıktığını katılımcılar ile paylaştı. Ildız ‘Kuvayı millîye ruhu sanırım tüm Ödemişliler’in genlerinde var. Bu marşın ortaya çıkış hikâyesine gelirsek bir marşın bestelenebilmesi için öncelikle çok iyi sözlere sahip olması gerekli. Ben Ödemişli’yim. Burada doğdum büyüdüm. Serra Hanım ise Kırım kökenli ama Ödemişte büyümüş ve bana göre kesinlikle Ödemişli olan bir arkadaşımdır. Serra’dan bir şiir yazmasını istedim. Bir gecede yazdı ve gönderdi. Ben de bir çırpıda besteledim. Ve bu marşı ülkemize armağan edelim dedik. Kuvayı Milliye’nin ilk kurşununun atıldığı bu şehirde bu marşın tanıtımını ilk kez yapmaktan da son derece mutluyuz” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Eski Bakan, Ödemişli duayen yazar Alev Coşkun’a ve Dr. Aysim Dolgun Ildız’a efe heykeli ve plaket taktim etti.

Programın sonunda Alev Coşkun anı odasının açılışına geçildi. Kurdele kesiminin ardından ‘Alev Coşkun Anı Odası’ ziyarete sunulmak üzere Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesinde yerini aldı.

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, müzeler haftası olması sebebiyle 24 Mayıs Çarşamba gününe kadar ücretsiz gezilebilecek.