YERELGÜÇ

Türkiye 14 Mayıs seçimlerinin tamamladı. İzmir, cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihini Kemal Kılıçdaroğlu lehine yaparken, milletvekili adaylığı seçimlerinde ise ipi CHP göğüslerken AK Parti ikinci sırada yer aldı. Milletvekili aday seçiminde AK Parti, İzmir’den 1’inci Bölge’den 4, 2’nci Bölge’den 4 milletvekili çıkarmayı başardı.

İŞTE YENİ DÖNEM MİLLETVEKİLLERİ

1’İNCİ BÖLGE

Mehmet Muharrem Kasapoğlu kimdir?

Dr. Mehmet Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Dr. Kasapoğlu, aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı. ABD’deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalışan Dr. Mehmet Kasapoğlu, Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Dr. Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı. Türkiye ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan Dr. Kasapoğlu, özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı. Dr. Mehmet Kasapoğlu, 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı döneminde sporun tabana yayılması ve herkes için spora erişilebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkıda bulunan Dr. Kasapoğlu, gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandı. Evli ve iki çocuk babası olan Dr. Mehmet Kasapoğlu, İngilizce ve Arapça biliyor.

Mahmut Atilla Kaya Kimdir?

Mahmut Atilla Kaya, 1973 yılında İzmir’ in Torbalı ilçesinde doğdu. Torbalı İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra, Askerlik vazifesini 1997 yılında Jandarma Komando Asteğmen olarak yaptı. Uzun yıllar avukatlık mesleğini icra etti. Ulusal ve uluslararası birçok şirkete avukatlık yaptı. İngilizce bilen Kaya, evli ve bir kız çocuğu babasıdır. AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcılığı, TBMM Adalet Komisyonu üyeliği ve MKYK Üyeliği yaptı.

Şebnem Bursalı Kimdir?

1972 yılında dünyaya gelen Şebnem Bursalı Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İkizler burcudur. Aslen Aydın'lıdır. Ancak kökeni Karadeniz ve Balkanlara kadar uzanmaktadır. Selanik, Arnavut göçmeni ve Trabzon Sürmeneli bir anne ve yörük bir babanın kızıdır. Üniversite eğitiminin ardından 1993 ve 1994 yılları arasında Reha Muhtar ile Ateş Hattı isimli programda yapım elemanı ve muhabir olarak TRT'de görev yapmıştır. Daha sonra Gün Gazetesi muhabirliği, Yeni Asır gazetesi köşe yazarlığı yapmış 1995 senesinde Yeni Asır Ankara Temsilcisi olmuştur. Atv'de İktidar Oyunu haber programı, Sabah Ankara'da Şebnem Bursalı'nın Oltasına Takılanlar isimli köşede, Takvim Gazetesi Ankara Temsilciliği ve köşe yazarlığı, Yeni Asır Genel Yayın Yönetmenliği, Atv Ankara Temsilciliği, Takvim Gazetesi Ankara Temsilciliği ve köşe yazarlığı, Sabah muhabir ve röportaj yazarlığı gibi bir çok kurum bünyesinde görev almıştır. Turkuvaz Medya Grubu Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanlık görevinide sürdüren Şebnem Bursalı İşletme üzerine Yüksek Lisans yapmıştır. 2017 yaz sezonunda Washington Mentora College'de eğitim almıştır.

Mehmet Ali Çelebi Kimdir?

Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Amasya'da tamamladı. Maltepe Askerî Lisesini birincilikle bitirdi. 2007'de Kara Harp Okulu'nu dördüncü olarak bitirdi ve teğmen oldu. CHP 35 ve 36. Kurultaylarında Parti Meclisine girdi. 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 29 Ocak 2021 tarihinde CHP'den istifa etti. 17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisi'ne katıldı. 25 Şubat 2022 tarihinde Memleket Partisi'nden istifa etti. 11 Ekim 2022 tarihinde AK Parti'ye katıldı.

Eyyüp Kadir İnan kimdir?

1993 yılında Şanlıurfa Siverek'te dünyaya gelen Eyyüp Kadir İnan, Karşıyaka Vali Erol Çakır Anadolu Lisesi'nden mezun olmuştur. Ticaretle ilgili olan İnan, Gediz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. 2015-2018 yılları arasında TBMM’de Milletvekili Danışmanlığı görevini icra etmiştir. AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapan İnan, son olarak AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevini yürüttü.

Fehmi Alpay Özalan kimdir?

Cumhurbaşkanı seçimi sonrası Ödemiş'te ilk açıklama Eriş'ten Cumhurbaşkanı seçimi sonrası Ödemiş'te ilk açıklama Eriş'ten

Fehmi Alpay Özalan, 29 Mayıs 1973 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Futbol hayatına Altay'da başladı. Sırasıyla Beşiktaş, Fenerbahçe, Aston Villa (İngiltere), İncheon United (Güney Kore), Urawa Red Diamonds (Japonya) ve FC Köln'de (Almanya) oynadı. 1992 yılından 2008 yılına kadar Millî Takımın değişmez oyuncusu oldu ve Millî Takımlar formasını 127 defa giydi. 1993 Akdeniz Olimpiyatları'nda şampiyonluk sevinci yaşadı. 1996 yılında Dünya Olimpiyat Fair Play Ödülü'nü alan ilk ve tek Türk futbolcu oldu. Yine İngiltere'ye transfer olan, Premier Lig'de forma giyen ilk Türk futbolcudur. 2002 Dünya Kupası'ndaki başarılarından dolayı Devlet Üstün Hizmet Madalyası'na sahip oldu. Ayrıca Almanya'nın ünlü ansiklopedisi Fussballer tarafından futbol tarihinin gelmiş geçmiş en önemli 1000 futbolcusu arasında gösterildi. Futbolculuk kariyerini Almanya'da bitirerek teknik direktörlük kariyerinde çeşitli kulüplerde görev aldı ve son olarak Ümit Millî Takım Teknik direktörlüğü görevinde bulundu. Siyasete AK Parti’den atılan Özalan, halen İzmir Milletvekili olarak görev alıyor. Fehmi Alpay Özalan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ceyda Bölünmez Çankırı Kimdir?

Ceyda Bölünmez Çankırı, 5 Eylül 1978 yılında Ankara'da doğdu. Baba adı Süleyman, anne adı Aysun'dur. Başkent Üniversitesi'nen mezun olduktan sonra iş hayatına başlayıp akaryakıt ve lojistik sektörlerinde yönetici olarak çalıştı. Mardinliler Eğitim Vakfı'nının kurucu üyelerinden olan Çankırı, AK Parti Mardin Milletvekili olarak seçildi. Halen İzmir Milletvekilliği Yapan Çankırı, çok iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup evli ve iki çocuk annesidir.

Yaşar Kırkpınar Kimdir?

1973 Erzurum doğumlu olan Kırkpınar'ın babası Zeki Kırkpınar, annesi Saliha Kırkpınar'dır. Ekonomist; Orta ve lise öğrenimini İzmir'de tamamladı. Yükseköğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesinde bitirdi. İzmir'de farklı sektörlerde ticaret yaptı. Çeşitli federasyon, vakıf ve derneklerde görev aldı. Siyasete AK Parti'nin kuruluşuyla birlikte başladı ve birçok kademesinde görev aldı. Orta düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Kırkpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.