YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Tire’de ilk tören yenilenen Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Çelenk törenine Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Cumhuriyet Başsavcısı Burak Hazinedaroğlu, İlçe Jandarma Komutanı Okay Cansu, Emniyet Müdürü İsmail Canpolat, Tire Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Koca, daire amirleri,  oda temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve Tire Belediyesi Armoni Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı’nın ardından Tire İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Koca, Atatürk anıtı önüne çelenk bıraktı. Çelenk sunumunun ardından tören, Gölet Şenlik Alanında devam etti.

19 MAYIS, MİLLETİN İSTİKLALİNE SAHİP ÇIKMA MÜCADELESİNİN İLK ADIMIDIR

Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tire Gençlik spor İlçe Müdürü Mustafa Koca yaptı. Koca şu ifadeleri kullandı, “Milletimizin tarihinde bir dönüm noktası olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 104. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. 19 Mayıs, Samsun’dan başlayıp bütün ülkeye yayınlan ve bir milletin top yekûn bir ordu haline gelerek başlattığı istiklaline sahip çıkma mücadelesinin ilk adımıdır.

Milletimizin kurtuluş muştusu olan 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, Türk Gençliğine verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından son derece anlamlıdır. Sevgili Gençler; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eseri olarak gördüğü Cumhuriyeti, geleceğimizin teminatı olan siz gençlere emanet etti. Bu emanetin yüklediği yüksek sorumluluğun her zaman bilincinde olacağınıza inancımız tamdır. Sizlerin, ideallerinin peşinden kararlılıkla giden, vatanını seven, ahlaklı, öz güvenli bireyler olarak yetişmeniz en büyük arzumuzdur. Ülkemizin geleceğinde söz sahibi olduğunuzda, özveriyle çalışmaya ve ülkemizi daha parlak yarınlara taşımaya hazır olmalısınız. Sizleri seviyor, sizlere güveniyor ve sizlerle gurur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramım kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Törende 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin eserlerini okuması ile sürdü.

Daha sonra Tire Gençlik ve Spor Müdürlüğü Taekwondo öğrencilerinin gösterisi heyecanla izlendi. Tire Jimnastik Kulübü öğrencilerinin gösterisi nefes kesti.

Ardından Tire Halk Eğitimi Merkezi’nin katıldığı İzmir İl yarışmasından yine dereceyle dönen Zeybek Ekibinin gösterisi sahnelendi.

Final gösterisinde ise 6 Şubat 2023 günü yaşanan depremlerden etkilenen illerin isimleri tek tek sayıldı ve öğrenciler ‘Burada’ dedi.

Tire’de etkinlikler gece de Fener Alayı ve PERA konseriyle devam edecek.

Editör: Gülçin Kargaoğlu