“Yeryüzünün Sesi” sergisi sona erdi

Küratörlüklerini Büşra Üçler ve Muratcan Bölce’nin yaptığı ve 12 Ekim günü Derviş Ağa Medresesi’nde Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği öncülüğünde açılışı gerçekleştirilen 36 sanatçının 49 eserle katıldığı on gün süren “Yeryüzünün Sesi” adlı karma sergi sona erdi.

ÜÇLER, “SANATIN KOLLARI SİZİ DE SARSIN”

Küratör Büşra Üçler, Doğa ve Denge çok güncel bir temaydı. Kendi ülkemizde ve dünyada yaşanan sel ve yangın felaketlerini de düşünerek, neticesinde  yeryüzü kendini yenileyebilen bir formda, bu yüzden bu temada karar kıldık. Farklı sanat disiplinlerinden 36 sanatçının toplamda 49 eser ile yer aldığı bir sergi oluşturmak istedik. Bu nedenle de “Yeryüzünün Sesi” olarak sergimizin adını belirledik. 12 Ekim olarak planlanladığımız açılış yoğun yağış dolayısıyla 13 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti.

Benim yüksek lisans eğitimim Akdeniz Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım üzerine, lisans eğitimim ise yine aynı üniversitede Sinema ve Televizyon üzerineydi. Ulusal ve uluslararası olmak üzere çeşitli sergilerde yer almaktaydım. Ardından  Ödemiş’te de kapsamlı bir sergi  düzenleyebileceğimi düşündüm. Hem almış olduğum eğitim hem de dijital çağın getirisi ile başka şehirlerde yaşayan sanatçılarla iletişimim mevcuttu. Kendileriyle iletişime geçtim Muratcan da kendi çevresinde sanat ile uğraşan kişiler ile iletişime geçti, böylelikle bu  rakama (36 sanatçı) kolayca ulaşabildik. Birgi bir açık hava müzesi, tarihiyle dokusuyla...  Lokasyon olarak Birgi’yi seçmemizin nedeni buydu. Hem Birgi’nin tanıtımına katkı sağlamak istedim. 36 sanatçının yarısı dışardan katıldı. Sanatçılar, İstanbul’dan İzmir’den Bodrum’dan Gaziantep’ten Konya’dan Sakarya’dan Ağrı’dan olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin çok geniş bir alanına yayılmış vaziyette, kendilerine Birgi'yi tanıtabileceğimiz bir alan yaratmak istedik.  Eserlerini kargoyla birlikte geri gönderirken katılım belgelerininin yanı sıra Ödemiş Belediyesi'nin Birgi tanıtımı broşürünü de göndereceğiz. Sergide yer alan sanatçıların 18'i Ödemiş dışında yaşayan kişilerden yer aldı. Diğer yarısı ise  Ödemişte yaşayıp sanatla uğraşan kişilerden seçildi. Resim, heykel, illustrasyon, geleneksel sanatlar(hat, tezhip, minyatür, kaligrafi), kısa film, video-art...Hepsini bir arada bulundurduk Muratcan ile bu anlamda güzel bir süreci üstendik diyebilirim.  Amacım farklı sanat disiplinlerinde üretimler yapmış sanatçılardan oluşan bir sergi olması idi.  Ödemiş’te ağırlıklı olarak resim sanatı üzerine sergiler ve çalışmalar yapılıyor. 21. yüzyıldayız haliyle  çok fazla sanat disiplini var. Yine bu düşünceyle farklı sanat disiplinlerinin yer aldığı başka sergilerimiz olacak tabii ki, ama farklı lokasyonlarda düşünüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 17:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284