Haber / Dilek ACAR GÜLEÇ

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yönetiminin, 2021 seçimlerinin şaibeli olduğu gerekçesiyle görevden el çektirilmesinin ardından başlayan hukuki süreç devam ediyor. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı, mahkeme kararı çıkmadan, Birlik’e kayyum görevlendirmesi yaptı. İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen ve Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç ile bir personelden oluşan üç kişilik kayyum heyeti, göreve başladı.

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde sular durulmak bilmiyor. Bu kez Tarım ve Orman Bakanlığı, mahkemenin kayyum atamasını beklemeden, kayyum görevlendirmesi yaptı. Bakanlık, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç ve bir personelden oluşan üç kişiyi, Birlik yönetimine getirdi.

DAMIZLIK SIĞIR YETİSTİRİCİLERİ BİRLİĞİ DE HEDEFTE

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin de takip altında olduğu belirtildi. Birliğin ana sözleşmesine aykırı, usulsüz birçok işlem ve eylem yapıldığı iddiasıyla ilgili delillerin sunulduğu, tanıkların ifadelerinin dinlendiği, bu kurumun da mercek altında tutulduğu ifade edildi.

MÜFETTİŞLER 3,5 AY ÇALIŞTI, 300’DEN FAZLA İNSANI DİNLEDİ

30 Temmuz 2021 tarihinde yapılan genel kurulun şaibeli olduğu iddiaları ayyuka çıkarken, konu yargıya taşınmıştı. Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’ne (SOYBİS) kayıtlı olmadığı halde Birlik Başkanlığı’na seçilen Ferhan Eroğlu, bu gerçeğin ortaya çıkarılmasından sonra görevden ayrılmıştı. Yönetimdeki Ali Rıza Acar’ın devraldığı başkanlık görevi de kısa sürdü. Tarım ve Orman Bakanlığı, müfettişlerin 3,5 ay süren inceleme ve araştırmalarla 300’den fazla kişiyi dinledikten sonra ortaya koydukları rapor doğrultusunda, İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne kayyum görevlendirmesinde bulundu. Mahkemenin kayyum ataması olmadan harekete geçen Tarım Bakanlığı, Tarım İzmir İl Müdürü Mustafa Özen ile Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç ve bir personelden olan üç kişilik kayyum heyetini, kurum yönetiminde görevlendirdi.

FERHAN EROĞLU, İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YAZISIYLA GÖREVDEN DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Gerçek üretici olmadığı halde İzmir İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı olduğu tespit edilen Ferhan Eroğlu’nun başkanlığı, Tarım İl Müdürlüğü’nün resmi yazısıyla düşürülmüştü. Yeni yönetim kurulu, yönetimin içinden Ali Rıza Acar başkanlığında oluşturulmuştu. Yaklaşık beş aydır Birliğin başında olan Ali Rıza Acar ve arkadaşları da kayyum görevlendirmesi sonucu görevden alındı.  Müfettişlerin yaptığı denetimde, 30 Temmuz 2021’deki genel kurulunun, 8 bin 700 üyesi olduğu halde sadece 51 kişinin katılımıyla gerçekleştirildiği, başkan seçilen Ferhan Eroğlu’nun SOYBİS’te kaydı olmadığı halde başkan seçildiği tespit edildi. Defterler üzerinde de incelemelerde bulunan müfettişlerin, ayrıca çok sayıda ilginç olayı da rapor ettiği öğrenildi.

ÖZEN: KAFALARDAKİ SORU İŞARETLERİNİN ORTADAN KALKINCAYA KADAR GÖREVDEYİZ

Tarım ve Ormancılık İzmir İl Müdürü Mustafa Özen, kayyum atamasının mahkeme kararı ile mümkün olduğunu hatırlatarak, “Davalar devam ediyor. Ancak Bakanlığımız, mahkeme tarafından yapılması gereken kayyum atamasını beklemeden, kayyum görevlendirmesi yaparak, ben ve iki arkadaşımı Birliğin başına kayyum olarak getirdi” açıklamasında bulundu. Davaların sonuçlanmasını, kafalardaki soru işaretlerinin ortadan kaldırılmasını bekleyeceklerini belirten Özen, “Şimdilik İzmir İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin genel kurulu gibi şeyler gündemde yok. Yargı kararını beklemek zorundayız. Şimdilik görevimizin başındayız. Soru işaretleri tamamen ortadan kalktıktan sonra genel kurul kararı alınır, yeni yönetimin işbaşı yapmasının önü açılır” diye konuştu.

Editör: Dilek Acar