YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Ödemiş'te çevre yolunun olmayışı nedeniyle, Kiraz'ın İğdeli Mahallesi'nde yapılacak olan rüzgâr enerji santrali projesi için getirilen rüzgar gülü parçalarının taşınması için dev tırın, Ödemiş içesinden geçişi deneme amacıyla gerçekleştirildi.

İlkkurşun mevkiinden Ödemiş girişine kadar zabıta ve polis eskortluğunda yola çıkan tır, şehir içinde ilerlemesi zorlaşınca bir süreliğine yol kapanmak zorunda kaldı. Trafik akışı trafik polisleri tarafından yönetilirken, vatandaşlar ise meraklı gözlerle bu anları izledi.

Toplamda 2 direk ve bu direklere ait olan tek kanadı 47,5 metre uzunluğunda olan ve 3 kanadı taşıyacak şekilde yol alacak olan tırın, taşıma esnasında yaklaşık 10 adet geçeği bulunuyor. Deneme geçişi sonrası yolda dar olan bölgeler belirlenerek genişletme çalışmalarının yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

Ödemiş'te rüzgar enerji santrali projesiyle ilgili taşıma işlemine ilişkin yapılan deneme geçişi, çevre yolunun eksikliğinin yaşanan zorluklara işaret ettiği bir olay olarak kayda geçti. Bu gibi projelerin etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için çevre yolunun önemi bir kez daha dikkat çekiyor.

Editör: Gülçin Kargaoğlu