HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA/BUSE BAĞCI

Açılışa Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, başkan yardımcısı Ufuk Kızıler,meclis üyeleri, kurum müdürleri  ve davetliler katıldı. 

Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım! Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım!

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA BU GÜZEL SERGİYİ BİZLERLE BULUŞTURAN ÖZTİN YANBASTI BEYE ŞÜKRANLARIMA İFADE ETMEK İSTİYORUM

Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mehmet Kamer burada yaptı açılış konuşmasında “Türk-İslam medeniyeti, çoğulcu bir sanat anlayışına kaynaklık etmiştir. Sanat bu birikimin estetik hali olarak özel bir yere sahiptir. Bir medeniyet sanatla ayakta durabilir ve birikimini gelecek nesillere ancak sanatla aktarabilir. Türk İslam medeniyeti dünyanın değişik coğrafyalarında, farklı toplumları kendi birikimleriyle etkilemiş, son derece çoğulcu bir sanat anlayışının gelişimine kaynaklık etmiştir. Uzak doğudan, Balkanların ortalarına kadar baktığımız zaman, her toplumun birbirinden farklı ama aynı zamanda bir bütünlük içinde olabilen sanat eserlerine sahip olduğunu gözlemleyebiliriz. Tabii büyük bir geçmişe ve medeniyete sahip olan Türk milleti de kendi birikimini İslam kültürü ve medeniyeti ile harmanlayarak kendine özgü, çok derin sanat eserleri üretebilmiş necip bir millettir. Bugün açılışında bulunduğumuz sergi minyatür sanatı alanındaki eserleri içeriyor. Burada önemli olan geçmişten gelen geleneğin geleceğe aktarılmasıdır. Bu da iki şekilde mümkün olmaktadır. Geleneği iyi temsil etmek ama değişimi de yakalayarak bu değişimi gelenekle birleştirmektir. Sergide 30 eser bulunmaktadır. Bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün doğumundan ölümüne kadar yasadığı olayları anlatan Atatürk Kronolojisi çalışması sizlerin beğenisine sunuluyor. Minyatür sanatist Öztin Yanbasti eserlerinde, çocukluğunu, gençlik yılların, yasadığı çevreyi, eski bayramlar, gelenek ve göreneklerimiz ile milli- ve manevi değerlerimizi eserlerinde işleyerek geçmiş ile gelecek arasında kültür köprüsü kurmaya çalışmıştır. Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisinin açılmasında desteklerini esirgemeyen basta Belediye başkanımız Mehmet Eriş olmak üzere, emeği geçen Kültür ve sosyal isler müdürlüğü personeline çok teşekkür ederim. Özellikle de bu anlamlı, günde ve Cumhuriyetimizin 100. yılında bu güzel sergiyi bizlerle buluşturan Öztin Yanbastı beye şükranlarıma ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının aziz ruhları şad olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun “dedi.


ÖDEMİŞ'TE BİR SERGİ AÇMAYI HEP İSTİYORDUM
Ödemişli Sanatçı Öztin Yanbasti burada yaptığı konuşmada“ Ödemiş'te bir sergi açmayı hep istiyordum. Şimdi Cumhuriyetimizin 100. yılında ulu önderimizin ölüm yıl dönümünde böyle anlamlı bir zamanda bu sergiyi açmak nasip oldu. Sergimde ulu önderimizin hayatını minyatür ile sergilediğim eserleri ve Osmanlı'dan itibaren yöremizde neler yaşanmış bunları göreceksiniz. Ben tüm bunları sanat eserlerimle anlatmaya çalıştım. Katıldığınız için hepinize teşekkür ederim“ dedi.

ÖZTİN YANBASTI BÜYÜĞÜMÜZÜN BU GÜZEL DEĞERLİ ANLATIMLARI İÇİN ELLERİNDEN ÖPÜYORUZ

Başkan Eriş burada yaptığı konuşmada“ Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir mutlulukla ve etkinliklerle andık. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk savaşın ardından ömrünün 15 yılını her yönüyle bu ülkenin değerlerini yaratmak, korumak ve geliştirmek adına harcamıştır. Mustafa Kemal Atatürk savaş meydanlarında 24 madalya, 7 tane de nişan almış ve onlarca savaşa katılmış büyük bir liderdir. Dünya tarihinde böyle bir örnek yoktur. Değerini bilen biliyor, bilmeyen de umurumuzda değil. Mustafa Kemal bu ülkeyi kurtaran ve bu ülkeyi yükselten bir lider olmuştur. Tüm dünya ülkeleri 2. Dünya Savaşı’na doğru giderken o ülkemizi hızla ileri seviyeleri yükseltmeye başlamıştır. Öztin hocamız kişileri anlatmak için en güzel sanatlarımızdan biri olan minyatür sanatını kullanmıştır. Öztin Yanbastı büyüğümüzün bu güzel değerli anlatımları için ellerinden öpüyoruz. Bugün burada Ulu Önerimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde hem kendisini, hem de silah arkadaşlarını özlem, saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Mualla Altınel Fidan kendi el emeği ile yaptığı Atatürk portresini Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e hediye etti. Daha sonra Başkan Eriş Nakkaş Öztin Yanbastı’ya plaket ve belge, eşine çiçek ve Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mehmet Kamere belge taktim etti. Hep birlikte gerçekleştirilen sergi salonunun açılışından sonra eserler gezildi.

Editör: Tutku İç