Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre sürecinin başlamasının ardından gözler mahalle delege seçimlerinin ardından ilçe kongre seçimlerine çevrilmiş durumda…

Küçük Menderes Havzası’nda bulunan Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ, Bayındır’da adaylar vitrine çıkacak. Torbalı’da yapılan tek adaylı kongrede belediye başkanlığı için aday olacağını duyuran Övünç Demir’in yerine Hakkı Polat seçilmişti.

9 Ağustos’ta Kiraz, 13 Ağustos’ta Ödemiş, 20 Ağustos’ta Beydağ, 22 Ağustos’ta Tire ve 16 Ağustos’ta Bayındır ilçelerinde kongreler düzenlenerek ilçelerde yeni başkanlar seçilecek.

KİRAZ

AK Parti’nin genel seçimde iki kez üst üste başarı kazandığı Kiraz ilçesinde CHP İlçe Örgütü, yaşanan süreci terse çevirmek adına ilçe kongresini yerel seçim öncesi manivela olarak görüyor. İlçede iki adaylı seçim olması bekleniyor. İlçe başkanı Yücel Çetinkaya göreve yeniden talip olurken Çetinkaya’nın karşısına rakip olarak Kiraz İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Bayram’ın çıkması bekleniyor.

ÖDEMİŞ

CHP Ödemiş İlçe Örgütü’nde. Mevcut belediye başkanı Mehmet Eriş, Eski başkan Bekir Keskin, Birgi Eski Belediye Başkanı Cumhur Şener ve Eski ilçe başkanı Mehmet Emin Öztürkçüler’in öncülüğünde çalışma yürüten 4 ayrı kanadın tek adayda uzlaşı sağladığı öğrenildi.

BEYDAĞ

Geçtiğimiz Haziran ayında Şakir Başaran’ın yerine ilçe başkanlığı görevine getirilen Özlem Kaynak’ın  işlerinin yoğunluğu sebebiyle aday olmayacağını açıkladı. Edinilen bilgilere göre ilçede iki adaylı seçimin olması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre ilçe yönetiminde bulunan Zeki Kader ile Mehmet Paytar’ın ilçe başkanlığı için yarışacak.

TİRE

2021 yılında yaşanan toplu istifa depreminin ardından partiyi yeniden toparlayan ve hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinin birinci çıkmasını sağlayan Başkan Nejat Bozkurt’un adaylık için kararını verdiği öğrenildi. Parti örgütünün Bozkurt ile yola devam edilmesi yönünde görüş birliğine vardığı ve kongrenin tek adaylı olmasına kesin gözüyle bakıldığı aktarıldı.

BAYINDIR

2019 Yerel Seçimleri’nin kaybedilmesinin ardından CHP tarafından “kayıp ilçe” olarak değerlendirilen Bayındır’da 2023 Genel Seçimleri’nde tablo ise tersine döndü. İlçede 5 bin oy geriden gelip 3 bin oy farkla seçim zaferi kazanan İlçe Başkanı Behzat Aydilek yeni dönemde aday olmama kararı almıştı. İlçe belediye başkan adaylığı için ismi geçen Aydilek’in yerine 4 ismin ilçe başkanlığı için nabız yokladığı belirtildi.

Meclis üyesi Arif Uyguner ve kadın kolları başkanı Emine Umsu isimleri öne çıkarken,  Murat Gülbay ve Alaattin Yörük’ün isimleri de adaylık için geçiyor.

Editör: Tutku İç