Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi Salon’unda yapılan Menderes Havzası 2024 Spor Oyunları Lansmanında 13 branş tanıtıldı ve bin 200 katılımcının olduğu ve sayının daha da artacağı belirtildi. 

İlki düzenlenecek Küçük Menderes Havzası Spor Oyunları’nda yapılacak müsabakalar; 16-17 Mayıs 2024 tarihlerinde Ödemiş Spor Salonu’nda Badminton müsabakaları ve katılan sporcu sayısı 75 olarak belirtildi, 15-17 Mayıs 2024 tarihlerinde Basketbol 3x3, 102 sporcunun katılımı ile 125. Yıl Kültürpark’ta, 16-17 Mayıs 2024 tarihlerinde 65 sporcu ile Floor Curling Ödemiş Gençlik Merkezi’nde, 14-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Futbol branşı Ödemiş Yeni Futbol Sahası’nda, 15-16 Mayıs 2024 tarihlerinde Geleneksel Türk Okçuluğu Saraçoğlu Stadı’nda , 17 Mayıs 2024 tarihinde Halk Oyunları Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde, 17 Mayıs 2024 tarihinde Kros Gölcük’te, 14-15 Mayıs 2024 tarihinde Masa Tenisi Ödemiş Spor Salonu’nda, 14-16 Mayıs 2024 tarihinde Mini Voleybol Saraçoğlu Stadı’nda, 17 Mayıs 2024 tarihinde Oryantiring Birgi’de, 13-18 Mayıs 2024 tarihinde Plaj Voleybolu Ödemiş Gençlik Merkezi’nde, 15-16 Mayıs 2024 tarihinde Satranç Birgi Otamış Düğün Salonu’nda yapılacak.

Başkan Turan Muhtarlarla Buluştu “Hep Birlikte Başaracağız” Başkan Turan Muhtarlarla Buluştu “Hep Birlikte Başaracağız”

Küçük Menderes Havzası 2024 Spor Oyunları Lansman törenine, İzmir Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Bayındır Kaymakamı Emin Kaymak, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Beydağ Belediye Başkanı Şakir Başaran, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Cihan Gültekin, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, Beydağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, “Bu yıl Küçük Menderes Havzası’nın 2024 spor oyunlarına ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutacak yaşamın her alanında kendine faydalı olan uğraşlar hobiler kazandırılması gerekiyor. Biz çocuklarımız, gençlerimiz spor ve sanatla büyüsün diye bu yola çıktık. Onlara güzel bir gelecek hazırlamak kendilerini geliştirebilecek ortamlar oluşturmak hayal ve hedeflerine ulaşabilmeleri için her türlü desteği vermeye hazırız. Sporun tüm branşıyla ulaşmalarını sağlamak amacıyla uygun alanlar salonlar oluşturacağız. İzmir Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle uluslararası standartlara uygun bir salon ve yüzme havuzu inşa edilmesi öncelikli projelerimiz arasında yer alıyor. İlçemiz konum olarak yamaç paraşütü için oldukça elverişli bir alanda yer alıyor. Ralli, tırmanma yarışları, motor, ATV ve offroad yarışlarında Ödemiş’in ulusal yarış takviminde yer almasını hedefliyoruz. Bu çalışma aynı zamanda turizmin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Ödemiş’in kültürel, sosyal, ekonomik alanlarda gelişen büyük bir kent olması yolunda ilerleyeceğiz. Ödemişspor’a desteğimiz geçmişte olduğu gibi önümüzdeki süreçte de devam edecek. Alt yapıda yetişen çocuklarımızın ülkemizin önemli kulüplerinde yer alması bizi onurlandırır. Geçmişte bunun örnekleri var ve her zaman bu başarılarla mutlulukla bahsediyoruz. Yeni nesile güvenimiz tam ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Türk gençliği sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır’. Uzun yıllar farklı kademelerde sporun içinde olmuş birisi olarak ben de Gölcük Yaylası’nın hem spor kulüplerimizi hem de spor turizmi açısından önemini çok iyi biliyorum. Geçmişte milli takımlarımızın kamp yaptığı Gölcük Yaylası ve çevresi kurumlarımızla ve odalarımızla birlikte imza atacağımız çalışmalarla yeniden spor turizminin göz bebeği olacak. Sporcu için takdir edilmek teşvik edilmek ve yaptığı işin karşılığını almak kadar güzel bir duygu yok. Bu tür organizasyonların bu anlamda önemi büyüktür. 13-18 Mayıs tarihlerinde küçük Menderes Havzası’nda sporun kalbi Ödemiş’te atacak. Kazananın herkesin olduğu güzel ve başarılı bir organizasyon olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “Bizler gençlerimizi seviyoruz, gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi, onların akademik başarılarının yanında hayatta da başarılı olabilmeleri için gerekli olan bilgi, kültür, beceri, yeteneklerle donanmaları için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz arkadaşlarımızla birlikte. Gençlerimizi akademik başarı yanında sporun ve sanatın bir veya birkaç dalıyla da ilgilenmelerini arzu ediyoruz. Bu konuda da gerekli çalışmaları yapıyoruz. Tarımın, hayvancılığın, süs bitkilerinin, çiçeğin üretimin yapıldığı, büyük ölçüde üretimin yapıldığın Küçük Menderes Havzamızda inşallah önümüzdeki yıl 13-18 Mayıs arasında da sporun güzelliklerinin yaşanacağı bir 5 gün yaşayacağız. Ben huzurlarınızda bu konuda emeğe geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Spor oyunlarımızın istenilen hedefe, amaca, birliğe, beraberliğe bizlere ulaştırması dileğiyle çocuklarımıza gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı “Bundan 30 yıl kadar önce bu etkinlikler Yarımada Bölgesindeki ilçeler arasında bir turnuva olarak başladı. Türkiye’deki ilk yerel ve sivil spor eğitim olarak başlamıştı. Kıymetli Kaymakamların ve Belediye Başkanlarımızın da çok büyük desteği oldu. Bu etkinliklerin arkasında çok büyük emekler var. Tabii ki bu iş için aylardır uğraşan değerli sporcularımız var. Bu hafta da inşallah bu sonuçları göreceğiz. Spor yapmak çok güzel bir şey çok güzel bir enerji fakat böyle yüksek bir enerji daha önce görmemiştim demek ki bu bölge spora açmış. Ödemiş’te çok güzel ev sahipliği yapıyor. Bu  spor şenliğimiz de 13 tane branşımız var. Yanılmıyorsam bin 200 katılımcı var daha da artıyor. Her yaş grubunda olabiliyor.  Tamamen imkanlarımıza göre şartlarımızı planlayabiliyoruz. Buradaki tek amacımız halkımızla sporu buluşturmak. Bunun için de çok güzel bir platform. Yeni ve ilk döneminde olduğu için biz de valilik olarak destek sağlamak amacıyla yanlarındayız. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

Editör: Tutku İç