Havzada bulunan ilçelerin başta alt yapı olmak üzere sağlıklı içme suyu yatırımlarını devam eden İZSU, yaklaşan kış ayları öncesinde derelerde çalışmalarına devam ediyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Dereler Şube Müdürlüğü ekipleri, Tire'nin Dere Mahallesi'nden geçen Büyükşehir'e ait derede yatırımlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirdi. 
Büyükşehir yasası öncesi ilçe belediyesi tarafından tabliye betonu dökülerek kapalı kesit içerisine alınan ve zaman içinde yıpranan derenin tabliye betonunda soyulmalar tespit edilmişti. Ayrıca demir donatısı açığa çıkarak korozyona uğramıştı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bozdağlar Şube Müdürlüğü ve İZSU ekiplerince tespit edilen bu durum neticesinde mahalle sakinlerinin okula ve sağlık ocağına ulaşımlarını sağladıkları bölgede çocuklar ve özellikle yaşlı insanlar için açığa çıkan beton demirleri tehlike arz ediyordu. 

İZSU teknik ekibinin yaptığı incelemelerde bölgenin kentsel sit alanı olduğu ve dere kenarında bulunan asırlık çınar ağacının tescilli olduğu bilgisine varılmıştı. 

Bu durum üzerine İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü ile gerekli resmi temaslar yapılarak çalışma izni sağlandı.

Resmî izinlerin sağlanmasının İZSU Genel Müdürlüğü Dereler Şube Müdürlüğü ekipleri çalışmalara hızla başlayarak kısa sürede tamamladı. Çalışmalarda 29 adet 1.50 x 1.00 prefabrik sanat yapıları kullanılarak çalışma tamamlandı. 

İZSU yetkilileri, Küçük Menderes havzası ilçelerinde yatırımların hız kesmeden devam edeceğini belirttiler.

Editör: Tutku İç