HABER/ENDER ALDANMAZ

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre sürecinin başlamasının ardından gözler mahalle delege ve ilçe kongre seçimlerine çevrilmiş durumda…

CHP’nin kalesi olarak nitelendirilen İzmir’de ise yerel seçimler öncesi mevcut başkanların yola ne şekilde devam edecekleri ve rekabetin olup olmayacağı ile ilgili tablo ise netleşiyor.

Küçük Menderes Havzası’nda bulunan Ödemiş, Tire, Bayındır, Beydağ, Kiraz, Selçuk ve Torbalı’da ise yeni seçilecek ilçe başkanı için birçok isim nabız yoklamaya başladı.

İlçelerinde çoğunda rekabetli bir seçim süreci belenirken üç ilçede herhangi bir alternatif liste hazırlığı bulunmuyor.

ÖDEMİŞ

Cumhuriyet Halk Partisi eski ilçe başkanı Hamdi Halis’in milletvekili aday adaylığı için istifasının ardından Ödemiş Belediye Meclis Üyesi Mustafa Turan, Ödemiş ilçe başkanı olarak atanmıştı. Mustafa Turan ilçe başkanı olduktan sonra belediye meclis üyeliğinden görevinden istifa etmişti.

CHP Ödemiş içerisinde parti dört kanatlı bir yapıya sahip olduğu kulislere yansıdı. Mevcut belediye başkanı Mehmet Eriş, Eski başkan Bekir Keskin, Birgi Eski Belediye Başkanı Cumhur Şener ve Eski ilçe başkanı Mehmet Emin Öztürkçüler’in öncülüğündeki ekiplerin göstereceği tavır seçim sürecinin rekabetli geçip geçmeyeceğini belirleyecek. Mevcut Başkan Mustafa Turan’ın yönetimi oluştururken gruplar içerisinde ayrım yapmadan uzlaşı ile bir yönetim oluşturduğu belirtiliyor. Kooperatif başkanlığı da yapan Mustafa Turan’ın ilçede başarılı bir seçim dönemi geçirdiği görülüyor.

Diğer yandan havzanın milletvekili aday adayı olarak yola çıkan ve Mehmet Eriş’e yakınlığı ile bilinen Hamdi Halis’in tekrar ilçe başkanı olmak istediği de parti kulislerine yansıdı.

Ayrıca 2019 yerel seçimlerde belediye başkan adayı olarak ismi açıklanan ve sonra iptal edilen Birgi Eski Belediye Başkanı Cumhur Şener’in de adı ilçe başkanlığı için geçiyor

TİRE

2019 Yerel Seçimleri’nden İYİ Parti’ye verilen destek ile belediyenin kazanılmasının ardından parti içinde ilçenin yeniden geri kazanılması konusu uzun süredir ilçe siyasetinin gündemlerinden biri olmuş durumda…

2021 yılında yaşanan toplu istifa depreminin ardından ilçe örgütünü yeniden toparlayan ilçe başkanı Nejat Bozkurt, genel seçimlerde başarılı bir performans gösterdi ve iki seçimde de Tire’de muhalefetin önde bitirmesini sağladı. Seçim sürecininardından CHP’nin yerel seçim sürecinde ilçeyi yeniden talep edeceği yönünde söylemlerin arttığı görülüyor.

Genel seçimler ve kongre sürecinin başlaması ile gözler ilçe başkanı Bozkurt’ta… İlçe örgütünde Nejat Bozkurt’un alacağı tavra göre parti içinden isimlerin harekete geçeceği kaydedildi.

Bozkurt’un devam etmemesi durumunda CHP’nin iki belediye meclis üyesi olan Yalçın Kaya ile Serhan Aydın’ın aday olmayı düşündükleri belirtildi.

Toplu istifa sürecinde Memleket Partisi’ne geçen ancak yuvaya geri dönen eski ilçe başkanı,merhum Mustafa Güngör’ün oğlu Ersin Güngör’ün de adaylık için nabız yokladığı öğrenildi.

İlçe başkanlığı için yönetimde bulunan Baki Üküşçevik’in de istekli olduğu öğrenilirken Başkan Bozkurt’a kongrede rakip olan Şenol Sardoğan’ın da şansını yeniden denemek istediği aktarıldı. Sardoğan dışındaki isimlerin tamamının Bozkurt’un yola devam etmesi halinde yönetimlerinde yer almak istedikleri de bildirildi

BAYINDIR

2019 Yerel Seçimleri’nin kaybedilmesinin ardından CHP tarafından “kayıp ilçe” olarak değerlendirilen Bayındır’da 2023 Genel Seçimleri’nde tablo ise tersine döndü. İlçede 5 bin oy geriden gelip 3 bin oy farkla seçim zaferi kazanan İlçe Başkanı Behzat Aydilek ise yeni dönemde aday olmama kararı aldı. Ayrıca Başkan Aydilek’in ilçe başkanlığı sürecine aktif olarak müdahale etmeme yönünde karar aldığı ve seçilecek yeni yönetimin ardından belediye başkanlığı adaylığı konusunda net bir karar alacağı aktarıldı.

Diğer yandan genel seçim öncesinde AK Partili yerel yönetime yeteri kadar muhalefet göstermediği yönünde eleştirileri olan ve Başkan Aydilek’e karşı aday çıkarma hazırlığında olan parti içi muhalif grubun Aydilek’in aldığı seçim galibiyeti ve aday olmama kararı sonrası yeniden yol haritası belirlemesi bekleniyor.

KİRAZ

AK Parti’nin İzmir’de iki seçimde de başarı kazandığı Kiraz ilçesinde ise CHP İlçe Örgütü’nün çıkan sonuçların ardından yaşadığı moral bozukluğu sonrası örgütün yerel seçime hazırlığı süreci başlamış görünüyor. İlçede mevcut başkan Yücel Çetinkaya’nın yeni dönemde de ilçe başkanlığına talip olduğu konuşulurken yeni bir adayın ismi ise henüz telaffuz edilmiyor.

BEYDAĞ

Yerel ve genel seçim sürecinde başarılı performans sergileyen Beydağ İlçe Örgütü’nde seçimlerin hemen ardından babasının sağlık sorunları sebebiyle istifa eden Şakir Başaran’ın yerine Özlem Kaynak’ın yeni süreçte ilçe başkanı olarak göreve devam etmesi bekleniyor. Kaynak’a alternatif bir rakip çıkması ise beklenmiyor.

TORBALI

Torbalı’da ise CHP ilçe örgütünün başında bulunan Övünç Demir ile Belediye Başkanı Mithat Tekin’in alacağı tavra göre adaylık süreçlerinin belirleneceği öngörülüyor.

Adı sıklıkla belediye başkanlığı adaylığı ile anılan Demir’in ya ilçe başkanlığı görevine devam etme yada ilçe belediye başkanlığı hazırlık süreci için yakınındaki bir ismi desteklemesi bekleniyor. Övünç Demir’in başkanlığı düşünme durumunda Timur Mert’i başkanlığa hazırlaması bekleniyor.

Diğer yandan geçtiğimiz seçimde Demir’e rakip olan Faruk Akpınar ve Yıldız Sivrikaya’nın adaylık konusunda çalışmalara başladığı kaydedildi. Yine partide İbrahim Özel’in de sürecin başlaması ile adaylık için zemin yokladığı aktarıldı.

Geçtiğimiz kongrede Belediye Başkanı Mithat Tekin’in desteklediği Faruk Akpınar’ın önünde kongreyi kazanan Övünç Demir’in kongre sonrası Başkan Tekin ile arasındaki uyumlu çalışma ise dikkat çekti. Kongre süreci ile iki ismin yeniden karşı karşıya gelip gelmeyeceği ya da bir uzlaşı adayı formülünün oluşturulup oluşturulmayacağı önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

SELÇUK

2019 Yerel seçim öncesi ve sonrasında yoğun iç tartışmaların yaşandığı Selçuk’ta ise sular oldukça durgun. Yerel seçim öncesi yönetimin toplu istifa ettiği CHP Selçuk İlçe Örgütü’nde yönetim içinde etkili olan eski belediye başkanı Vefa Ülgür’ün saldırı olayı sonrası partiden ihraç edilmesi sonrası sular durulmuştu. Mevcut ilçe başkanı olan ve yaşça büyüklüğü sebebiyle ilçede oldukça sevilen Mehmet Karanfil, Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve parti içindeki gruplarla uzlaşı ortamı oluştumayı başarmıştı.

Yeni dönemde ise mevcut başkan Karanfil’in ilçe başkanlığı seçimi için yeni dönemde yerini genç bir isme bırakması bekleniyor. Karanfil’in yerine geçecek isme göre parti içinde bir muhalefet gelişip gelişmeyeceği ise önümüzdeki süreçte netleşecek.

Editör: Gülçin Kargaoğlu