“Temizlik personeli hemşirelik yapıyor”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, sağlık çalışanların görev ve unvanları dışındaki görevlerde çalıştırıldığını söyledi.

“Temizlik personeli hemşirelik yapıyor”

HABER:BSHA
Çeker, bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde temizlik personelinin hemşire olarak, bir kamu hastanesinde ise röntgen teknisyeni yerine hemşirelerin çalıştırıldığını söyledi.

Sağlık çalışanlarının bazı kurumlarda unvan ve kadro dışında çalıştırıldığını belirten Çeker “Röntgen teknisyeni yerine hemşire teknisyenlik yapıyor. Başka bir hastanede ise sağlık memuru röntgen teknisyeni sorumlusu olarak çalışıyor. Temizlik personeli bir ağız ve diş sağlığı merkezinde hemşire olarak çalıştırılıyor. Yine bir hastanede teknik hizmetlerde çalışan bir kişiyi, mutemette; diğer personel ise strelizasyonda  görevlendiriliyor“ ifadesinde bulundu. Mutemet ve ayniyat birimlerinde de ebe ve hemşirelerin çalıştırıldığının altını çizen Çeker, bu durumun servis, ameliyathane gibi tedavi birimlerinde görev yapan hemşire ve sağlık çalışanlarının iş yükünü arttırdığını kaydetti.

“ASM’de hemşire, vekalet hastaya yanlış tedavi uygulayabilir”


Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) aile hekimlerinin hastalarını vekalet ile birbirlerine devredebildiklerini ifade eden Çeker, şunları söyledi : “Esnek çalışma sisteminde böyle bir uygulama var. Ancak hemşirenin diğer aile hekiminin hastasına bakma sorumluluğu yok. Öte yandan hemşire diğer aile hekiminin emanet ettiği anneyi, gebeyi veya bebeği tanıyor. Yanlış bir tedavi veya aşı uygulayabilir” diye konuştu 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 11:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234