Tek ameliyatla çifte şifa

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal tarafından laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyatla emekli Fırın Ustası Fahri Mutlu’nun (68), hem safra kesesi hem de kalın bağırsağındaki tümör alındı.

Tek ameliyatla çifte şifa

HABER:BSHA
Emekli Fırın Ustası Fahri Mutlu, karın bölgesindeki ağrılar nedeniyle İzmir’deki Özel Medifema Hastanesi’ne başvurdu. Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal tarafından istenen tetkiklerde hastanın safra kesesinde taş oluşumuna bağlı iltihaplanma olduğu tespit edildi. Dr. Çatal, kalın bağırsak çıkış kısmında tümörel bir yapı oluştuğunu görünce hastanın ameliyata alınmasına karar verdi. Karında açılan 4 delikten girilerek yapılan laparoskopik yöntemle gerçekleşen ameliyatla hastanın önce safra kesesi daha sonra ise kalın bağırsak çıkış bölümündeki tümörel yapı çıkartıldı.
Hastanın iki rahatsızlığını tek ameliyatla tedavi ettiklerini belirten Dr. Çatal, “Hastanın safra kesesi taşla doluydu. Kapalı yöntemle gerçekleştirdiğimiz ameliyatla hastanın önce safra kesesini çıkarttık. Daha sonra kalın bağırsağındaki  tümörlü bölümü çıkarttık. Hasta ameliyatın beşinci gününde şifa ile taburcu oldu” dedi.
Bir çok operasyon kapalı yöntemle yapılıyor
Kapalı yöntem ameliyatları ile artık bir çok operasyonun yapılabildiğini kaydeden Dr. Çatal, “Rektum kanseri, obezite, pankreas, dalak, böbrek üstü gibi ameliyatlar kapalı yöntemle yapılabiliyor. Hastamızı aynı ameliyatta safra kesesi ve onkoloji cerrahisi ameliyatını birlikte yapmış olduk. Daha önce başka bir hastanın sol böbrek üstü tümörü ve safra kesesi ameliyatlarını da aynı operasyonda gerçekleştirmiştik. Karın bölgesinde girilen küçük deliklerle gerçekleştirilen bu ameliyat yönteminde  her yere hakim olmak mümkün. Bu ameliyatlar tabi cihazlar sayesinde yapılıyor. Operasyonlar, daha pratik ve konforlu gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 11:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227