Libyalı kadın hasta İzmir’de şifa buldu

Libya’da geçirdiği obezite ameliyatının ardından rahatsızlanan ve vücut fonksiyonları giderek kötüye giden Karima Abuwed (50) isimli hasta, İzmir’de geçirdiği ikinci ameliyatla sağlığına kavuştu.

Libyalı kadın hasta İzmir’de şifa buldu

HABER:BSHA
 Özel Medifema Hastanesi’nde görevli Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Metin Karadeniz, iki ay önce Libya’da mide küçülme ameliyatı olan kadın bir hastanın durumunun operasyondan sonra kötüleştiğini belirterek, “Hasta ameliyattan sonra su dahil her yediğini kusmaya başlamış. Doktoru, 'Zamanla geçer' demiş. Hiçbir vitamin, mineral alamadığı için vücudu halsiz kalmış. Artık yataktan bile kalkacak hali kalmamış. Hastanemizin Yabancı Hastalar Birimi ile irtibata geçmişler. Ben de, 'Hasta Türkiye'ye gelirse elimizden geleni yaparız' dedim. Hasta İzmir'e geldi. İki ayda 20 kilo vermiş. Tüm tahlillerini yaptık. Ciddi oranda vitamin, mineral, iyon eksikliği vardı. Film çektikten sonra midesinin ilk 5-6 santimlik kısmı normal, devamında ise darlık vardı. Hastanın serum ve mamalarla genel durum bozukluğunu düzelterek, ameliyata hazır hale getirdik” dedi.

Sağlıklı olarak taburcu ettik


Hastanın ameliyata hazır olmasının ardından operasyona aldıklarını ifade eden Dr. Karadeniz, “Ameliyatı kapalı olarak gerçekleştirdik. Midenin üzerinde karaciğer ve karın içi yağ dokuları tamamen yapışmıştı. Midenin ilk giriş yerindeki normal olan kısmı bulduk. Bu kısım ile ince bağırsağı birleştirdik. Bu operasyonun ismi gastrik by-pass'tır. Hastanın ameliyatı 4.5 saat sürdü. Hasta ameliyattan bir gün sonra ağızdan su vermeye başladık. Kusma olmadı. İkinci günden itibaren, çorba, meyve suyu ve ayran içti. Hastada bir sorun oluşmadı. Beslendikçe gücü yerine gelmeye başladı ve vitamin, mineral ve protein düzeyleri normalleşmeye başladı. Çekilen tomografi filminde herhangibir kaçak görülmedi. Hastayı altıncı günde şifa ile taburcu ettik” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 10:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234