Kısa sürede afet bölgesine ulaşarak AFAD’a akredite oldular

Tire Arama Kurtarma ve Eğitim Derneği (TAKED) depremin meydana gelmesinden hemen sonra afet bölgesine doğru hareket etti.

Kısa sürede afet bölgesine ulaşarak AFAD’a akredite oldular
banner267

Haber: Dilek Ayvalı

TAKED İzmir depremi olarak anılan ve ege denizi açıklarında meydana gelen kentimizinde ciddi şekilde etkilendiği 6,9 şiddetindeki depremin ardından kendi aralarında koordinasyon sağladıkları whatsaap grubundan kısa sürede haberleşerek 15 dakika içinde hazırlıklarını tamamlayıp istasyon mevki üstünde bulunan dernek binalarında toplanarak 30 dk içinde Bayraklı'ya doğru yola çıktı.
Kısa süre içinde afet bölgesine ulaşarak AFAD’ a akredite oldu.
Ulaşımda zorluklar yaşanılsada kısa sürede 12 gönüllüyle afet bölgesine ulaşan TAKED, AFAD’ın koordinesinde çalışmalara başlanılan Rıza Bey Apartmanında arama ve kurtarma faaliyetleri için akredite olarak çalışmalara başladı.

Tire’yi de yalnız bırakmadılar

Depremin olduğu dakikalarda sürekli Tire‘deki yetkili mercilerle irtibat halinde olan dernek yetkilileri Tire'de herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığını teyit etti. İzmir'e hareket edecek 12 kişilik ekibin yanı sıra Tire'de oluşabilecek büyük bir artçı depremde yaşanabilecek olumsuzluklara karşın 6 kişilik bir timini de Tire’de nöbette bıraktı. Tire'deki yetkili mercilerle irtibat anlık olarak sağlandı.

Dernek Başkanı da önemli görev

Tire Arama Kurtarma ve Eğitim Derneği Başkanı Elvan Demiraş Rıza Bey Apartmanındaki arama kurtarma faaliyetlerini  koordine eden AFAD koordinasyon birimine dahil edildi. Böylelikle koordinasyonda da ciddi bir etki sağlandı.

Hala Umut Var

İzmir depreminin önemli noktası Rıza Bey apartmanındaki çalışmalara devam eden dernek gönüllüleri 4. Günün dolmasına rağmen enkaz da çalışmalara devam eden diğer arama kurtarma ekipleriyle hala oradalar. Tiremizin gururu dernek gönüllüleri adından kısa sürede ciddi şekilde bahsettirdi. Bu zamana kadar gece gündüz demeden kesintisiz çalışan gönüllüler, orada olmalarının sebebini sorduğumuzda; “Hala umut var” diyerek cevaplandırdılar.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214