İki dedenin Obezite dayanışması

Fit dedeler

İki dedenin Obezite dayanışması

HABER:BSHA
İzmir'in Çeşme ilçesinin şirin beldesi Çiftlikköy'de yaşayan İrfan Girişken (70) ve Halil Gemici (60), obezite ameliyatlarının ardından spor ve yürüyüş yaparak birlikte zayıfladılar. Kiloları 100'ün üzerinde olan ve ameliyatın ardından fit olan dedeler, "Biz 25 yıllık dostluğumuz var. Birlikte zayıfladık" diyor.

İzmir Çeşme’de yaşayan tekstil sektöründen emekli , evli , 2 çocuğu ve 2 torunu olan İrfan Girişken, 148 kiloya ulaşması nedeniyle artık yolda dinlenerek yürümeye başlamış, tansiyon, şeker hastalıkları ortaya çıkmıştı. Kilo vermeye karar veren Girişken, bir gün sabah kalktığında eşine, "Ben hastaneye gidiyorum, ameliyat olmaya" diyerek evde çıktı. Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar'a muayene olduktan sonra ameliyat kararını kesinleştirdi. 2014 yılı Aralık ayında tüp mide ameliyatı olan Girişken için artık yeni bir dönem başladı.


İzmir’in Çeşme ilçesinde esnaflık yaparak geçinen üç torun sahibi Halil Gemici ise 25 yıllık arkadaşı Girişken'deki değişimi görünce o da ameliyat olmaya karar verdi. Bir yıl önce 124 kilo ile Dr. Kaçar ve ekibi tarafından ameliyata alınan Gemici, operasyondan birkaç ay sonra 82 kiloya kadar düştü. İrfan Girişken ise, 94 kiloya kadar düştüğünü belirterek, "Biz arkadaşım Halil ile vaktimizin büyük çoğunluğunu birlikte geçiriyoruz. Deniz kenarında spor yapıyoruz. Nisan 15 gelince ise denize giriyoruz. İkimizin de sağlığı yerinde" dedi. Geçen yıl geçirdiği operasyonun ardından günde 8-10 kilometre yürüdüğünü, gününün yaklaşık 3 saatini sporla geçirdiğini anlatan Gemici ise , "Hayatımdan çok mutluyum. Çiftlikköy'de insanlar birbirlerine hep saygı gösterirler. Bu güzel doğada, deniz kenarında İrfan kardeşimizle ve dostlarımızla birlikte günlerimizi geçiriyoruz" dedi.


Ameliyat öncesi kontrol


Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar, obezite ameliyatlarının düzenli takip, hastaların düzenli spor ve diyetleri sayesinde başarılı olabileceğine dikkat çekti. Çeşme'nin Çiftlikköy Beldesi'nde yaşayan hastalarının disiplinli olarak spor ve diyetlerine uyduklarını belirten Dr. Kaçar, "Her iki hastamızı da ameliyat öncesinde, operasyona uygun olup olmadıklarını detaylı olarak inceledik. Uzmanlar ameliyata uygun olduklarını rapor ettikten sonra kendilerini ameliyata aldık. Her ikisi de şu an sağlıklı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 09:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234