Emekli Astsubaylara sağlıklı beslenme eğitimi

Diyetisyen Elif Çakırca Avcu, Emekli Astsubaylar Derneği Bornova Şubesi’nde sağlıklı beslenmeyi anlattı. Avcu, “Dünya Sağlık Örgütü’ nün son verilerine göre yanlış beslenme ve şişmanlığın açlıktan daha fazla ölümlere neden oluyor” dedi.

Emekli Astsubaylara sağlıklı beslenme eğitimi

HABER:BSHA 
Derneğin Bornova’daki lokalinde sağlıklı beslenme hakkında bilgi veren ve soruları yanıtlayan Özel Ata Sağlık Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Elif Çakırca Avcu, “Tüm dünyaya baktığımızda sağlık açısından 2 ciddi tehlikeyle karşılaşıyoruz. Bir yanda açlık ve açlıktan ölen insanlar, diğer yanda ise obezite yani aşırı şişmanlığın neden olduğu hastalıklar yüzünden ölen insanlar. Dünya Sağlık Örgütü’ nün son verilerine göre yanlış beslenme ve şişmanlığın açlıktan daha fazla ölümlere neden olduğunu açıkladı. Beslenme sadece açlık duygusunu bastırmak, canının isteğini yemek içmek veya karın doyurmak demek değildir. Kesinlikle bilinçli yapılması gereken bir eylemdir. Bunun için de sağlıklı beslenme eğitim projelerinin daha sık yapılması gerekmektedir” dedi.

Bilinçsiz beslenme birçok hastalığın temelini oluşturduğunu anlatan Avcu, “Hipertansiyon, diyabet, kalp damar hastalıkları, hiperlipidemi, karaciğer yağlanması, depresyon bunların başında gelmektedir. Kilo vermek için sağlığınızdan olmayın. Gazete diyetleri, medyanın abarttığı diyetlerden uzak durun. Diyet kişiye göre özeldir ve mutlaka bir uzman ekip tarafından değerlendirilip hazırlanmalıdır. Eğer ihtiyacınız varsa kilo vermek için diyet yapın, onun için sağlıklı beslenmeyi hedef haline getirirseniz daha kolay olacaktır. Özellikle yoğun bir çalışma hayatından sonra emekli olarak rahat bir yaşama kavuşan bireylerimizde genellikle öğün atlama, yemekleri tek öğünde fazla miktarda tüketme, uyku düzeni bozukluğuna bağlı öğün düzenlerinde bozulmalar sağlıksız atıştırmaların fazla olması, dışarıda yemek tüketimi , alkol tüketiminin artması ve hareketsiz bir yaşam da en sık karşılaşılan problemlerdendir” diye konuştu.

Avcu, sözlerini şöyle sürdürdü  “Emeklilik dönemi  yaşla beraber bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirmekte. O yüzden bu dönemde sağlıklı beslenmeyi ve orta tempolu yürüyüşler yapmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle aşırı şeker ve tuz tüketimi mümkün olduğunca en aza indirilmeli, doymuş yağ içeriği yüksek besinlerin alımı kısıtlanmalıdır”

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2017, 17:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234