EFE DAĞCILIK İZMİRİN ZİRVESİNDEYDİ...

Ödemiş Belediyespor Efe Dağcılık Spor ve gençlik kolu Bozdağ zirvesine tırmandılar.

EFE DAĞCILIK İZMİRİN ZİRVESİNDEYDİ...

İki grup halinde ve 40 kişiden oluşan dağcı grubu 1. Grubu Kemer Yansıtıcı- Yılanlı rotasını kullanarak tırmanışını gerçekleştirirken, ikinci grup ise Kemer-Yansıtıcı-Bozdağ Zirve-Yılanlı rotasını kullanarak tırmanışını gerçekleştirdi.

Ödemiş Belediyespor Efe Dağcılık spor Kulübü başkanı Mehmet Taşlı, “ Efe Dağcılık Spor Kulübü olarak bugün iki grup halinde tırmanış gerçekleştirdik.  1. Grubu Kemer Yansıtıcı- Yılanlı rotasını kullanarak tırmanışı ikinci grup ise Kemer-Yansıtıcı-Bozdağ Zirve-Yılanlı rotası kullanarak tırmanışımızı gerçekleştirdik. Bozdağ zirveye çıkışımız ne kadar zor olsa da inişimiz de o kadar zor oldu.  üç saat süren tırmanışımız sonrasında zirveye ulaştık. Oradaki manzaranın keyfi anlatılmayacak kadar muhteşemdi. 2157 rakımlı zirvede çok geniş bir coğrafyayı sanki ayağınızın altındaymış gibi görebilme ayrıcalığına sahip oluyorsunuz. Kuzey tarafın yakınında Bozdağ Kayak tesisleri, Gündalan Yaylası, Çavdar yaylaları, kuzey tarafın uzağında Gediz Havzası, Batı tarafında Bozdağ, Gölcük, Keldağ ve İzmir körfezine kadar uzanan bir coğrafya, Güney tarafında ise Türkiye’mizin cenneti Küçük Menderes Havzası, ilçemiz ve ilçeler, Kemer, Birgi ve Aydın Dağlarının neredeyse tamamı, batı tarafında ise Bozdağların başlangıcı olan Küçük Menderesin doğduğu yerler Kiraz Beydağ ovaları ve Bozdağ’ın batı tarafını doyumsuzca seyretme zevkine varıyorsunuz. Zirvede verdiğimiz yarım saatlik moladan sonra resim çektirip seremonimizi yapıp dönüşe geçtik. İnişte ise çetin bir rota bizi bekliyordu. Zirveye yakın vadiler oluşmadan güney batı yamaca rotamızı çevirip Yılanlı köyü Balık tesislerine varmaya çalıştık. Bu geçiş sırasında hem arazinin zorlu dik yapısı hem de yabani bitki örtüsü engeller çıkarsa da amacımıza yaklaşık 2,5 saatte ulaşarak Yılanlı Balık tesislerine ulaştık ve burada verdiğimiz 2 saatlik moladan sonra dönüşe geçtik.

29 ARKADAŞIMIZ ZİRVEYİ GÖRDÜ

29 arkadaşımızın zirveyi gördüğü yürüyüşten başka diğer grupta bize göre kısa ama aynı zorluklarla baş ettikleri rotayı tamamladılar. Özellikle dönüş sırasında ufak tefek zorluklar yaşansa da etkinlik bittikten ve başarıldıktan sonra alınan zevk ve gurur her şeyi unutturuyor insana. Ayrıca vurgulamak gerekirse Dağcılık faaliyetleri bir disiplin ve ekip işi. Uyum esaslı faaliyet yapmak gerekiyor mutlaka ama bir ön hazırlıkta gerekiyor yürüyüşe başlamadan önce

Bunlar ise:

Sağlıklı ve gerekli kondisyona ve sabra sahiplik, gerekli malzemeye sahip olmak. Kasların ve eklemlerin dayanıklılığını artırmak için Vitamin ve Magnezyum yeterliliği, Ayakkabının uygun olması(Bileği ve zemini kavrayan, hava geçiren ama su geçirmeyen, 0.5-1 No büyük olmasında fayda var, tırnak bakımı.(Kısa olması gerekiyor. Çorap seçimi (Kalın havlu çoraplar tercih edilebilir. Teri tutmayan giysiler. Yedek kıyafet ve malzemeler vb.

Ödemiş Belediyespor Efe Dağcılık Spor ve Gençlik kolu olarak toplumsal sorumluluk görevimizin bilinciyle önümüzdeki dönemde faaliyetlerimiz devam edecek. Bölge insanımıza dağcılığı sevdirmek, sağlıklı mutlu bir yaşam alanı kazandırma bilinciyle bölgemizin cennet diyarlarını gezmeye keşfetmeye devam edeceğiz.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BADEMLİ- MUM KAYASI YÜRÜYÜŞÜ YAPACAĞIZ

Önümüzdeki hafta yine bir yeryüzü cennetimiz olan Bademli beldemizden başlayan, Bademli-Mum kayası yürüyüşümüz var.

Şu ana kadar 5 etkinliğimiz gerçekleşti. Bu etkinliklerde katılımın artması, başarılı ve güvenli bir şekilde tamamlamamız, toplumdaki ilginin ve saygınlığımızın artması bizleri mutlu ediyor. Sağlıklı mutlu bir hayat için spor ve yürüyüş yapın. Dağ kültür doğa yürüyüşü için ise Efe Dağcılığa katılın" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234