Tire’de İyi Tarım Projesi sertifika töreni yapıldı

Tire’nin Alaylı Mahallesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İyi Tarım Sertifika Töreni düzenlendi.

Tire’de İyi Tarım Projesi sertifika töreni yapıldı
banner233

HABER: DİLEK AYVALI

Alaylı Mahallesinde gerçekleşen törene İlçe Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Bakan, İlçe Müdürü Mutlu Tıraş, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Temsilcileri, Köy Muhtarları ve çiftçiler katıldı.

10 ÇİFTÇİ 243 DEKARDA 465 TON İYİ ŞEFTALİ ÜRETTİ

Programın açış konuşmasını yaparak projeyi tanıtan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tire İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Neşe Sevinç, “İyi tarım uygulamaları insan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik fiziksel kalıntı içermeyen çevreyi kirletmeden doğal dengeye zarar vermeden üretilen üretiminde insan sağlığına ve diğer canlıların refahını olumsuz etkilemeyen, mevzuata uygun ve tüm bu işlemlerin kayıt altında olduğu kontrol edilerek sertifikalandırılan üretim şeklidir. Son dönemde artan kanser vakaları sağlığımızla ilgili endişeler gıda güvenliği konusunda daha sorgulayıcı olmamıza neden oldu. Tire’de 1 yıl önce başladığımız şeftali yetiştiriciliğinde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi çerçevesinde 10 çiftçimiz 243 dekarda 465 ton şeftali üretti. Bilinçli tüketiciler artıp güvenli gıda talep edildikçe iyi tarım uygulamaları da artacaktır” dedi.

Daha sonra konuşan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire’nin kıymetli tarım ürünlerine sahip verimli topraklar üzerinde bir kent olduğunu kaydederek, iyi tarım uygulamalarının artırılmasının önemine dikkat çekti ve çiftçileri tebrik etti.

TÜM TÜRKİYE UYGULAMALI Kİ İNSANLARIMIZ HASTA OLMASIN

Projeye katılan çiftçilerden Baki Acar, “Biz bu şeftali üzerinde iyi tarım uygulaması yaptık. Başardık. Daha güzel eğitimler aldık. İlaçlama ve sulama konusunda bize çok destek oldular. Tarımı öğrendik. İlaçlamayı öğrendik. İnsanlara zararlı bitki yedirmemeyi ve insanları hasta etmemeyi öğrendik. İyi tarım sadece Alaylı Köyünde değil Türkiye’nin her tarafında uygulanmalı. Biz 10 kişi başladık tüm köy bunu uygulamalı ki insanlarımız hasta olmasın” dedi.

Konuşmaların ardından sertifika törenine geçildi projeye katılan 10 çiftçiye Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu tarafından sertifikaları verildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234