TFF’den şok karar; iki ekip de hükmen mağlup!

Uşak’ta tekme-tokat saldırıya uğrayan Ödemişspor ev sahibi ekiple birlikte hükmen mağlup sayıldı!

TFF’den şok karar; iki ekip de hükmen mağlup!

 HABER: BAŞAR UÇAR

Bölgesel Amatör Lig’de yarıda kalan Utaş Uşakspor-Ödemişspor maçında iki ekibin de 3-0 hükmen yenik sayılmasına karar verildi. TFF yönetiminin kararı futbolcuları, Uşaklı yöneticiler ve taraftarlar tarafından darp edilen Ödemiş’te şok etkisi yarattı.

5 Mart 2017’de 58. dakikasında ev sahibi ekip 1-0 önde iken kırmızı kart gören Ödemişsporlu Serdar’ın gol sevincinden beri gerginlik yaşadığı Ömercan’a kafa atmasıyla başlayan olaylara saha dışından Utaş Uşak yöneticisi İskender Doğan başta olmak üzere taraftarlar ve kadroda olmayan futbolcuların karışmasıyla birlikte tatil edilen Utaş Uşakspor-Ödemişspor maçıyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulunun kararı belli oldu. TFF yönetimi iki ekibin de hükmen mağlup sayılmasına karar verdi.

Hem darp edildi hem de yenik sayıldı!

Taraftarları ve yöneticisi sahaya dalıp Ödemişli oyunculara saldıran Utaş Uşakspor’la birlikte 3 futbolcusu darp raporu alan Ödemişspor’un da aynı cezaya çarptırılması şaşkınlık yarattı. Karara gerekçe olarak Futbol Müsabaka Talimatı’na göre her iki takıma mensup futbolcular ve görevliler arasında kavga çıkması ve sahaya iki takım taraftarlarının da girmesi gösterildi.

23 Mart 2017 tarihli TFF yönetim kurulunda alınan karar kulüplere yazılı olarak tebliğ edilirken iki kulübün de karara itiraz edip etmeyecekleri henüz netlik kazanmadı. TFF yönetim kurulunun müsabaka sonucuyla ilgili aldığı bu kararın ardından gözler disiplin soruşturmasına çevrildi. Utaş Uşakspor yöneticisi İskender Doğan’a 120 gün hak mahrumiyeti ve 3 bin lira para cezası kesen, iki ekipten ikişer futbolcuya men cezaları veren AFDK’nın kulüpler ve soruşturması süren isimlerle ilgili vereceği nihai karar bekleniyor.

Erdem: “Beklenmedik bir karar”

Ödemişspor teknik direktörü Algun Erdem, beklemedikleri bir kararla karşı karşıya olduklarını ifade ederek, “Yönetimimiz bu kararla ilgili toplanıp itiraz edilip edilmeyeceğini görüşecektir. Ancak şunu ifade edebiliriz ki beklenmedik bir kararla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. Ödemişli taraftarlar da TFF’nin bu şok kararına sosyal medyada büyük tepki gösterdi.

Futbol Müsabaka Talimatı ne diyor?

İki ekibin de hükmen mağlup sayılmasına gerekçe olarak gösterilen Futbol Müsabaka Talimatı’nın 19. Maddesinde güvenlik nedeniyle müsabakanın tamamlanmaması ile ilgili hallerde alınabilecek kararlar şu şekilde sıralanıyor: “(1) Müsabaka hakemi; a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

b) Seyircilerin, stadyum düzen veya disiplini ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasına veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal etmeleri sonucunda müsabakanın oynanması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması, hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder.

(2) Ayrıca, müsabaka hakemi kulüp yöneticilerinin, kendilerine yeşil zemin içinde veya dışında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte bulunmaları, tükürmeleri veya benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil ettiğini ilan edebilir.

(3) Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilirler.

(4) Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, TFF Yönetim Kurulu, hükmen mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verir. Bu durumda disiplin kurulu, eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihracına karar verebilir. Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesi sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihraç kararı verilemez. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 18:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234