Siyaset:
Hak ve özgürlükler için evet diyorum
banner191
YENİSİAD BAŞKANI YAVUZ KESELİ
Hak Ve Özgürlükler İçin Evet Diyorum”
Tire Yeni Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Yavuz Keseli referandum öncesi bir açıklama yaparak “Biz büyüklerimizden öğrendiğimiz demokrasi değerleri ile, paketin bizlere, tüm insanlarımıza sağlayacağı olumlu değerler nedeni ile arkadaşlarımızla birlikte evet diyeceğiz” dedi.
 
YAVUZ KESELİ “İHTİLAL KURUMLARI SÜRECİ BALTALIYOR”
12 Eylül Anayasa oylamasında henüz çocuk denebilecek yaşta olmasına rağmen HAYIR mücadelesi yapanların gerekçelerini ve yaşanan süreci çok net hatırladığını belirten Yavuz Keseli bugün gelinen noktada askeri anayasının getirdiği en önemli kısıtlamaların değiştirilmek istenmesinin büyük önem taşıdığının altını çizdi. Yavuz Keseli 1960 ihtilali ve ardından 12 Eylül ihtilali ile başlayan antidemokratik sürecin bir şekilde değişmek zorunda olduğunu söyleyerek “İhtilaller süreci demokratikleşme ve normalleşmelerle devam etmedi. Maalesef açıkça görüyoruz ki ihtilal ürünü kurumlar normalleşme sürecini her fırsatta baltalıyorlar. İşte bu baltalama örneğini geçtiğimiz aylarda açıkça gördük. AK Parti ve MHP karar alıyor ANAYASA Mahkemesi engel oluyor. Yani tamamen siyasi bir karara imza atıyor. Bu zihniyet ve bu yapı değişmedikçe bu ülkede biz normalleşemeyiz” şeklinde konuştu.
Toplumsal barıştan ve toplumsal uzlaşmadan söz edebilmenin en temel şartlarından birisinin her bireyin hak ve özgürlüklerini elde etmesi olduğunu vurgulayan Yavuz Keseli mevcut yasalarla bunun olamayacağının altını çizdi. Yavuz Keseli “Devlet insanı için mi var insanlar mı devleti için? Bu soruya cevap aramamız lazım. Bugün üzülerek görüyoruz ki bu denge devletten yana ağır basmış durumda. Bireyin her türlü özgürlüğü elinden alınmış durumda. Bir yere kadar özgürsünüz ya sonrası? Bundan sonra kamusal alan başlıyor, eşitlik ilkesi geliyor özetle ihtilal kurumları normalleşmek için adılan adımları birer birer yok etmeye başlıyor. Bu sürecin değişmesi için Evet diyeceğim” söylemlerinde bulundu.
YAVUZ KESELİ “PAKET EKSİK, ANCAK ADIM ÖNEMLİ”
Bir kesimin sürekli “Yargı elden gidiyor, siyasallaşıyor” diye bağırmalarının oldukça önemli bir anlam taşıdığını söyleyen Yavuz Keseli bu değişikliklerin ardından bazı dengelerin elbette değişeceğini söyledi. Yavuz Keseli “Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir 367 şartı tutturdular. Aynı şart eğer Baykal Cumhurbaşkanı olacak olsaydı öne sürülür müydü bilemiyorum. Bence sürülmezdi. Demek ki bizim kurumlarımız zaten siyasi kararlar veriyor. Yargımız siyasi olmasaydı, belirli bir zihniyetin ürünü olmasaydı bugün ne başörtüsü sorunu olacaktı ne de katsayı mağduriyeti yaşanırdı. Buradaki temel öğe ihtilal zihniyeti ile dindar olduğu söylenilen bir kesimin önünü kesmektir. Okudukları okulun kapısına kadar başı örtülü gençlerin diğer başı açık arkadaşları ile güle oynaya gelmeleri, kapıda ayrılmaları normal bir davranış mıdır? Eğer bu zihniyet olmasaydı, ihtilaller de olmazdı bu referandum da olmazdı. Evet değişiklikler bizim arzu ettiğimiz ölçüde değil. Ancak, bazı ihtilal ürünü kurumların yapısının değişmesi açısından son derece önemli bir adım. Biz de dernek üyelerimizle birlikte bu gerekçelerle, ihtilal sürecine dur demek için EVET diyeceğiz” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
gürcan öztürk 8 yıl önce

önce devletin kim olduğunu öğrenmemiz gerekir.devlet bizim devletimiz bizler varsak devlet vardır insanlar başka devlet başkadır diye düşünmek demek insanların haklarını yok görmektir.bizler varsak devlet vardır buda devleti insanlar yönetiyor anlamıdır .bizler devlet kademelerine geldiğimizde yönetimi üstlndiğinde doğru tarafsız halkın refahını düşünme amacıyla geldiğimiz zaman devlet ve millet bütündür hiç bir şekilde ayrılması söz konusu değildir önce bunu öğrenmek öğretmek zorundayız.

Misafir Avatar
Hulusi Yönter 8 yıl önce

Haklısın Yavuz kardeşim. Yargı gerçekten de siyasallaşıyor. Habur'dan giriş yapan PKK militanları için, siyasilerin isteği üzerine seyyar mahkemeler kuruldu, mahkemenin görüleceği odadaki Türk Bayrağı teröristler tahrik olmasın diye indirildi. Gelen terörist " biz önderin isteği üzerine, barış sürecine katkı sağlamak adına geldik, pişman olduğumuzdan değil, biz yaptıklarımızdan pişman değiliz" dediği halde ceza kanunumuzun etkin pişmanlık içeren maddesine dayanılarak serbest bırakıldılar. Tabii

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner172

banner169

banner199

banner202

Başkan Çiçek, “hodri meydan diyor, ittifakı...
Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, belediyenin memur, sözleşme personel ve ailelerini yemekte ağırladı.

Haberi Oku