TİRE’DEN YANSIMALAR 100. YILINDA MİLLİ MÜCADELE ÖZEL SAYISI YAYINLANDI

Tire Belediyesinin süreli kültür yayını olan Tire'den Yansımalar dergisinin "100. Yılında Milli Mücadele Özel Sayısı" çıktı.

TİRE’DEN YANSIMALAR 100. YILINDA MİLLİ MÜCADELE ÖZEL SAYISI YAYINLANDI

HABER: DİLEK AYVALI

Tire Belediyesi tarafından özenle hazırlanarak yayınlanan Tire'den Yansımalar adlı derginin, Milli Mücadele'nin 100. yılının kutlanıyor olması nedeniyle 100. yıla özel bir sayısı yayınlandı.

Edinilen bilgilere göre yayınlanan bu özel sayıda, İzmir’in işgali, işgal yıllarında Tire’de yaşanan katliamlar, işgal karşıtı örgütsel tepkiler, Kuvayı Millîye hareketinin oluşumu, Atatürk ve Kuvayı Milliye, Kuvayı Milliye liderleri, Kuvayı Milliye zeybekleri, iç isyanları bastıran zeybek müfrezeleri, vatanperver casuslar ve fedailer, Milli Mücadele yıllarındaki silah, cephane ve istihbarat teminatı ve Milli Mücadele’nin Alman basınındaki yankıları gibi pek çok konu, kronolojik olarak ve Tire ağırlıklı olmak üzere Batı Anadolu özelinde okuyucular için kaleme alındı.   

Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Bonn Üniversitesi (Almanya), Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Polis Akademisi ve Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivinden 16 kıymetli yazarın yer aldığı "100. Yılında Milli Mücadele Özel Sayısı"ndaki makalelerin listesi ise şöyle:

1. Yunan Gözünden Emperyal Bir Ahmaklık: İzmir’in İşgali ve Sonraki Günler / Prof. Dr. Engin Berber 

2. İzmir’in İşgaline Karşı Gecikmiş Bir Tepki Olarak Balıkesir Mitingi / Doç. Dr. Yücel Yiğit 

3. Yunan İşgali Sırasında Tire'de Yaşanan Olaylara Dair Tetkikler-Vesîkalar / Uzm. Umut Soysal 

4. Genelkurmay Arşivi Belgelerine Göre 1919 Yaz ve Sonbahar Mevsiminde İşgalci Yunan Askerinin Tire ve Çevresinde Yaptığı Zulümlerden Numuneler / Uzm. İbrahim Küreli 

5. Kuvayı Milliye Kavramı Üzerine / Doç. Dr. Olcay Pullukçuoğlu Yapucu 

6. Atatürk ve Kuvayı Milliye / Prof. Dr. Hakkı Uyar 

7. Batı Anadolu’da Kuva-yı Milliye’nin Lojistiği / Doç. Dr. Cihan Özgün  

8. Tire Kuvayı Milliyesi’nin Kuruluşu ve Halk Önderleri / Munis Armağan  

9. Milli Mücadele’de Celal Bey (Bayar) Galip Hoca’nın Tire ve Ödemiş’teki Faaliyetleri / Dr. Öğr. Üyesi Günver Güneş 

10. Kuvayı Milliye’nin Tire Cepheleri / Uzm. Filiz Akın Özcan  

11. Gökçen Efe’nin Tarihi Kişiliği ve Ziya Hanhan’ın Gökçen Efe Destanı Üzerine / Prof. Dr. Mustafa Özsarı 

12. Milli Mücadele Yıllarındaki Dâhili Bedhahların Tasfiyesi: İç İsyanları Bastıran Zeybek Müfrezeleri / Uzm. Ali Özçelik 

13. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kaleminden Büyük Menderes Havzasının İşgali ve Milli Mücadele / Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Başaran

14. Millî Mücadele'de İstanbul'dan Anadolu'ya Yapılan Silâh Sevkiyatı ve İstihbarat Meselesi / Prof. Dr. Metin Ayışığı  

15. Milli Mücadele Yıllarının Alman Basınındaki Yansımaları / Uzm. Safiye Ulufer 

16. Milli Mücadele Dönemi Propaganda Kartları / Uzm. Bircan Kayacan 

Tire Belediyesi Tarih Danışmanı ve Tire'den Yansımalar Dergisi Yayın Yönetmeni Ali Özçelik yaptığı açıklamada, "İlgili herkese iyi okumalar dilerken; çok yakında ilan edeceğimiz yeni kültür projelerimiz konusunda bizleri cesaretlendiren ve her daim destekleyen Tire Belediye Başkanımız Salih Atakan Duran'a, Tire’nin kültürel belleğine katkı sunmak adına çok yoğun çaba gösteren kıymetli müdiremiz Duygu Eskiyörük Hazırol'a, dizgi-tasarım konusunda harikalar yaratan çalışma arkadaşım Anıl Ertan'a ve elbette ki kendilerini dergimizde ağırlamaktan büyük onur duyduğumuz değerli yazarlarımıza / hocalarımıza canıgönülden teşekkürü bir borç bilirim" dedi.

Tire’den Yansımalar- 100. Yılında Milli Mücadele Özel Sayısı"nı belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden temin edebilir, PDF formatına ise https://drive.google.com/file/d/10HXljn-dMu673EbzDDVhmGSVodUgfyLF/view linkinden ulaşabilirsiniz.

(Linke tıklayıp 'indir' butonuna basmanız yeterli olacaktır)

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 16:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227