KAYMAKAM TANRISEVEN’DEN SON KALAYCIYA ZİYARET 

Tire İlçe Kaymakamı Hasan Tanrıseven, İlçenin tarihsel kimliğini ön plana çıkaran son ustalar ve yok olmama mücadelesi veren el sanatları ustalarına destek amaçlı ziyaretler yaptı. 

KAYMAKAM TANRISEVEN’DEN SON KALAYCIYA ZİYARET 

HABER: DİLEK AYVALI

Tire’de tam yarım asırdır kalaycılık mesleği ile uğraşan Tire’nin en eski kalaycısı Mehmet Dönmez’i ziyaret eden Kaymakam Tanrıseven,  Mehmet usta ile uzun süre sohbet etti. Mesleğin incelikleri ve sürdürülebilirliği konusunda kalaycı ustası Mehmet Dönmez’den bilgi alan Kaymakam Tanrıseven, “Tire’de el sanatlarının yaşatılabilmesi için her türlü desteği vereceğiz” dedi. 

YARIM ASIRDIR USTA 

Geçmişte köylere giderek seyyar kalaycılık da yaptığını belirten Mehmet Usta, “Artık çırak yetişmiyor, gençler meraklı değil. Kalaycılığı öğrenmek isteyen olursa altı ayda mesleği öğretirim” dedi.  
1938 doğumlu olan Mehmet Dönmez, Antalya’nın Akseki ilçesinden çıkarak Tire’ye geldiğini ve 50 yıldır aynı dükkânda kalaycılık mesleğini yaptığını söyledi. 

SON KALAYCI USTASI YUNANİSTAN’A DA GİTTİ 

Son Kalaycı Ustası Mehmet Dönmez, Yunanistan’da kalaycı ustası olmadığından Yunanistan’a da giderek tarihi bazı kazanları kalayladığını söyledi. 

TANRISEVEN “TİRE KÜLLERİNDEN DOĞAN KENT” 

Tire’nin ilk kalaycı ustasını ziyaret eden Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven şunları kaydetti: 
“Tire, tarih alanında adeta küllerinden doğan bir kent. Ahilik kültürü Selçuklu’ya, Osmanlı’ya dayanan Tire için el sanatlarının yeri çok önemli. El sanatlarının yaşatılması için Tire Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak çeşitli kurslar açarak el sanatlarının sürdürülebilirliği konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz.” 

“USTALARA SAYGI”  

“Teknolojinin gelişmesi, yeni ham maddelerin bulunması ve ihtiyaç alanlarının daralması nedeniyle bugün artık eski parlaklığını yitirmiş olan Tire’deki el sanatlarına yine ilçedeki kurumlarımızla el birliği içerisinde sahip çıkmaya çalışıyoruz. Amacımız atalarımızdan kalan mirasları koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak. Son ustalarımız saygı duyulacak, emek veren esnaflar. Onları desteklemek de görevimizdir.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234