İNCİR ÜRETİCİSİNE İLAÇ GİBİ FESTİVAL

1. Tire İncir Festivali Gölet Şenlik Alanında yapıldı

İNCİR ÜRETİCİSİNE İLAÇ GİBİ FESTİVAL
banner233

HABER: DİLEK AYVALI

Tire Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Tire İncir Festivali Gölet Şenlik Alanında, Usta Sunucu Şeref Şenki'nin sunumu ile yapıldı. 

Programa Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ile çevre il ve ilçelerden çok sayıda ziyaretçi katıldı.

Başkan Duran, "Tire, bölgenin en kaliteli ve lezzetli incirinin yetiştiği topraklardır"

Programın açış konuşmasını yapan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran şunları kaydetti, "İncir, ana vatanı Anadolu olan, kökeni insanlık tarihi kadar eskiye dayanan ve bereketin sembolü sayıldığı için tüm kutsal kitaplarda kendisine yer bulan bir meyvedir. İyi bir enerji kaynağı olması, lezzeti ve kalsiyum ile mineral yönünden zenginliği dolayısıyla da incir, binlerce yıldır, insanlık için vazgeçilmez bir tarımsal ürün olmuştur. İncir, Ege bölgesinin pek çok şehrinde olduğu gibi Tire’de de oldukça özel bir yere sahiptir. Kültürü ve tarihi ile bu coğrafyanın en gözde şehirlerinden birisi olan Tire, aynı zamanda bölgenin en kaliteli ve lezzetli incirinin de yetiştiği topraklardır. Ancak ne yazık ki ecdadımızdan bizlere miras kalan bu güzel topraklarda, geçimini incir üretiminden sağlayan çiftçimiz, son yıllardaki yanlış tarım ve fiyat politikaları neticesinde mağdur edilmiş, emeğinin karşılığını alamaz olmuştur. İşte bizim amacımız da, gerek böylesi festivallerle, gerekse kooperatifleşme ile bu haksızlığa engel olmak ve üreticimizin, mağduriyetini olabildiğince gidermektir."

Kaymakam Çobanoğlu, "En güzel inciri Tire'de yedim"

Daha sonra konuşan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ise Tire'de göreve başlayalı 1 ay gibi kısa bir süre olduğun kaydederek, "Tireyle ilgili güzel bilgiler edindik göreve başladığımdan bu yana. Öncelikle tarımsal üretim anlamında en önemli ürünlerden birinin incir olduğunu öğrendik. 42 yaşındayım ve hayatım boyunca yediğim en lezzetli inciri Tire'de yedim. İncirimizin tanıtımı için bu festival organize edildi. vatandaş, üretici ve tüketici ile birlikte güzel bir festival yaşıyoruz" dedi.

İncir Güzeli seçildi

Tire İncir Festivalinde İncir Güzeli yarışması düzenledi ve 8 yarışmacının finale kaldığı yarışmada Arzu Adıgüzel Erdoğan Tire İncir Güzeli seçildi.

Festival etkinlikleri kapsamında düzenlenen İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği'nden Mehmet Ali Ersen, Erdoğan Atabay, İzzet Baki Özkan, Serkan Arslan'in jüriyi oluşturduğu incirli tatlar yarışmasında Nihal Çönoğlu İncirli Baklava ile birinci, Rana Erbek İncirli Kurabiye ile ikinci, Sezer Ayşakar da İncir uyutması ile üçüncü seçildi. Yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi.

Program İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Oekestrası konserleri ve halk oyunları gösterileri ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 19:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234