GİRİTLİLER 6. KEZ TİRE’DE BULUŞACAK

Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali kapılarını 6. Kez açacak

GİRİTLİLER 6. KEZ TİRE’DE BULUŞACAK
banner267

Haber: Dilek Ayvalı

İlk olarak 5 yıl önce Tire Turgutlu (Giritli) Köyü’ne yerleşmiş Giritlilerin 2,3 ve 4. Kuşak torunlarının bir araya gelmesiyle başlayan buluşma bu yıl 6. Defa gerçekleşecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tire Belediyesi ve Tire Giritliler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği festival, 16 Haziran Pazar günü Tire’nin Turgutlu (Giritli) Köyü’nde yapılacak. Renkli görüntülere sahne olacak festival programında ‘’Yöresel Ürünler Pazarı’’ da kurulacak. 16 Haziran 2019 pazar günü Tire ve çevresindeki Giritliler 6. defa bir araya gelecek. Sayısı 10binleri bulan Giritliler eski günleri yâd ederken, çeşitli konser ve organizasyonlarla doyasıya eğlenecek. Tire’yi O Ses Türkiye Yarışmasında başarıyla temsil eden Celal Geçkin, 90lı yılların popüler isimlerinden Asrın ve Ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Çandar festivalde konser verecek.

BAŞKAN AYDIN ‘’GİRİTLİLERİ, MÜBADİLLERİ, KENDİNİ GİRİTLİ HİSSEDEN HERKESİ BEKLİYORUZ’’

16 Haziran’da 6.sı yapılacak Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali için çağrıda bulunan Tire Giritliler Derneği Başkanı Serhan Aydın ‘’Giritlileri, Mübadilleri, kendini Giritli hisseden herkesi festivale bekliyoruz’’ dedi. İlk olarak 5 yıl önce Girit’ten Tire’ye gelerek yerleşen ataların 2,3 ve 4. Kuşak torunları olarak buluştuklarını ve bu şekilde yola çıktıklarını hatırlatan Aydın ‘’İlk tanışma toplantısında 500 kişi yer aldık. Festivalimiz mesafe kat ettikçe büyüyen kartopu haline geldi. Her sene bir önceki senenin ziyaretçi rekorunu kırıyoruz’ ’dedi.

Turgutlu’nun İzmir’deki Girit Mübadillerinden oluşan tek köy olduğunu da ifade eden Aydın, “Turgutlu’nun Girit Kökenlilerin kültürünün, geleneklerinin yaşadığı bir yerleşim birimi olmasından dolayı özel bir önemi var. Kültürümüzü köyümüzde yaşatıyoruz ve yaşatmaya devam edeceğiz” dedi. Tire Giritliler Derneği Başkanı Serhan Aydın, festivale desteklerinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’a da teşekkür etti.

6. Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali

Yer: Turgutlu Köyü, Tire İZMİR, Tarih: 16 Haziran-2019

Saat: 11.00 – 17.30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214