Doğal içecek sübye nasıl yapılır?

Tirelilere Rumlardan miras kalan, kavun çekirdeğinden yapılan enfes içecek Sübye nasıl yapılır, Ayazma Kafe işletmecilerinden dinledik.

Doğal içecek sübye nasıl yapılır?
banner267

Haber: Dilek Ayvalı

Tire’de bir dönem hayatlarını sürdüren Rumlardan kalan bir içecek olan Sübye, bugün Tire’de sadece Ayazma Kafe’de yapılıyor.

ALİBEY KAVUNU ŞART

Evde de pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz Sübye Alibey Kavununun çekirdekleri ile yapılıyor. Bunun nedeni ise çekirdeklerinin içinin daha dolgulu olması. Zaten şerbetin bembeyaz süt kıvamında olmasını sağlayanda çekirdeğinin içinin yoğun olması.

KAVUN ÇEKİRDİĞİ, SU VE ŞEKER

Tire Ayazma Kafe işletmecilerinden Ayşen Uz, sübyenin Tirelilere Rumlardan kalan nefis bir içecek olduğunu ifade ederek yapılışını ise şöyle anlatıyor, “Sübye kavun çekirdeklerinden yapılır. İçinde asla süt yoktur. Yazın kavun çekirdeklerini yıkayıp güneşte kurutuyoruz. Güneşte kuruyan çekirdekleri blendırdan geçirip süzüyor ve şeker ekleyip karıştırıyoruz. Buzdolabında beklettikten sonra soğuk olarak servis ediyoruz” dedi.

RUMLAR ORUCUNU AÇARDI

Yine Ayazma Kafe işletmecilerinden Alp Uz ise Sübye Şerbetinin Rumlar tarafından oruç tuttuktan sonra oruç açarken içildiğini söylüyor. Alp Uz şöyle anlatıyor, “Rumlar 24 saat oruç tuttuktan sonra oruçlarını Sübye ile açarlarmış. Bu geleneksel şerbette biz Tirelilere onlardan kalmış.”

Sübye şerbetini hazırladığınız gün ya da en geç ertesi gün tüketmeniz şartı var. İçinde kesinlikle süt bulunmayan Sübye, süt özelliği göstererek kesilebiliyor. Kışın da sübye tüketmek isteyenlere tavsiye yazdan kışa bol bol çekirdek saklamaları.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214